Dneska je neděle, 25.02.2024, svátek má Liliana, venku je 6°C, 24 online
TV 12:15:00

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
5520x
Přidáno:
17.06.2011
Autor:
Chen
 

Red

obal

Nevím jak vy, ale já osobně jsem do chvíle, než jsem zjistil, že se chystá film Red, netušil, že existuje komiksová verze. Nevím tak, nakolik se hraná podoba od té kreslené liší a popravdě filmový Red nemá v podstatě žádné propriety, které by vám naznačily, co bylo jeho námětem.

Jde totiž o možná ne vysloveně revoluční, ale vcelku zábavnou a povedenou akční komedii s docela neotřelým námětem. Něco podobného už tu párkrát bylo, ale opravdu jen párkrát.

V hlavní roli se totiž ocitají agenti ve výslužbě, kteří jsou už ve velmi pokročilém věku. A právě těm pase po krku CIA, aniž by vlastně tušili proč. A tak se musí dát dohromady stará parta, tvořená Frankem (Bruce Willis), Marvinem (John Malkovich), Victorii (Helen Mirren) a Joem (Morgan Freeman).

Což je hodně, ale hodně netradiční skupina, alespoň na akční komedii. Dobře, Bruce Willis by se dal čekat, ale třeba Helen Mirren, do té by to člověk nikdy neřekl. A o to lépe se sleduje, jak ji to s kulometem jde a sluší. Faktor překvapení, kdy oscarové herce vidíme se zbraní v ruce, jak trousí suché hlášky, funguje skvěle a neomrzí, i když má film skoro dvě hodiny.

I obsazení dalších postav dopadlo výtečně, objeví se tu například Karl Urban, Mary-Louise Parker, Brian Cox nebo Richard Dreyfuss. O herecké výkony je tak netřeba se bát a i když někteří ze zúčastněných nejsou zrovna častými účastníky natáčení akčních filmů, na place si očividně užívali a je to z celého Red cítit.

Jedna věc, ale jasná není. Jestli jde více o akční projekt nebo komedii. Red často tápe, kterým směrem se vrhnout. Pokud dojde na přestřelky a bitky, nejsou vůbec špatné, mají náboj a jsou svižné, ale chybí jim lepší nápad, a co se týče humoru, tak je ho tu na akční film dost, ale na komedii málo. Většina úsměvných momentů vychází z toho, že partička seniorů vás dokáže odstranit ve vteřině nebo pronášejí věty, za které by se nestyděl ani Terminátor.

Trošku nepovedené je, že v některých chvílích se Red nebere vůbec vážně a spoléhá na nadhled a v jiných se naopak tváří smrtelně vážně a humor úplně mizí ze scény. Osobně si myslím, že by filmu prospělo, kdyby byl nadhled přítomný konstantně. Nemusí jít vysloveně o parodii, ale když se Red pokouší být standardní akčňárnou není to úplně ono.

Ne snad, že by rvačky, honičky v autech a „výměna kulek“ nepůsobili dost drsně, to ano, ale přece jen, je jasné to, že ve chvíli, kdy někdo vrazí zbraně lidem, kteří už mají vnoučata či pravnoučata, nemůže chtít natočit vážně míněný projekt.

Naštěstí většina stopáže je opravdu zábavná a nesnaží se hrát na něco, co není, plus chemie mezi jednotlivými zúčastněným funguje, takže i těch 111 minut uplyne jako voda. Není tu moc hluchých míst, která by nudila, Red rychle odsýpá a spěje do trošku uspěchaného finále. Naštěstí absence divočejší akce v úplném závěru nám vynahradí jedna scéna během titulků, která rozhodně stojí za to.

Je prostě fajn vidět, že herci oscarových kvalit si ze sebe nebojí udělat legraci. Dá se říct, že v podstatě všichni jsou ve svých rolích skvělí. Nejen členové týmu Red, ale také Mary-Louis Parker, která je prostě roztomilá a Karl Urban, který je pro Bruce úctyhodný protivník, což o sobě jen tak někdo prohlásit nemůže.

Nechybí ani standardně zašmodrchaná a za vlasy přitažená zápletka, která ke špionážním filmům prostě patří, takže i přes určité drobnější výhrady se dá říct, že Red dopadl více než dobře.

Jde o výtečně obsazenou akční komedii, která občas zapomene, že je komedií, ale jinak se jí dá jen máloco vyčítat. Holt Helen Mirren s kulometem a tenhle film mají jednu věc společnou, sedí na ně výraz „roztomilý“.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Robert Schwentke
Hrají: Bruce Willis, Mary-Louise Parker, John Malkovich, Helen Mirren, Morgan Freeman, Brian Cox, Rebecca Pidgeon, Richard Dreyfuss, James Remar

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest jirka6/10
guest jirka
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (2)