Dneska je sobota, 03.12.2022, svátek má Svatoslav, venku je 1°C, 259 online
TV 22:33:20

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[3]:
tip
Čtenářů:
8052x
Přidáno:
27.04.2009
Autor:
Chen
 

Rallye smrti – Death Race

obal

Paul W.S. Anderson je režisér na kterého nedám dopustit (diskutujte si se mnou jak chcete, Mortal Kombat je pro mě modla). Natáčet oscarová dramata asi nebude (i když kdoví), ale akční filmy umí. A obvykle za málo peněz, natočí hodně slušnou podívanou.

Na Rallye smrti dostal skromných 45 milionů, za to dnes jeho kolegové zvládnout natočit úvodní scénu plus závěrečné titulky, ale on si vystačil a jestli máte strach, že se omezené finance na filmu odrazily, tak je to zbytečné.

Anderson natočil hodně (ale hodně) svižnou podívanou, která je sice příběhově přímočará jako závodní dráha, po které hlavní hrdinové jezdí, ale je to akční film, na duševní rozjímání charakterů tu není čas, chuť ani místo.

S Rallye smrti se dostáváme do roku 2012, kdy vládne finanční krize, o práci je nouze a tak se vydělává různými způsoby. Jedním z takových způsobů je Rallye smrti, závod, kdy skupina vězňů řídí zbraněmi vybavené automobily, snaží se zlikvidovat soupeře a dojet do cíle jako první. Pokud se někomu podaří zvítězit 5x, je mu darována svoboda.

Bývalý závodník Jensena Amese (Jason Statham) se o něco podobného příliš nezajímá, žije relativně šťastně se svou manželkou, malou dcerkou, a i když zrovna zavřeli továrnu, kde pracoval, tak se nevzdává.

Ale do jejich domu vtrhne maskovaný muž, zavraždí jeho ženu, jeho omámí a vloží mu do ruky zbraň. Jensen je zatčen a „náhodně“ se dostává do věznice, která pořádá zmíněné závody pod dohledem nekompromisní potvory-ředitelky Warden Hennessey (Joan Allen).

Více v podstatě ani nemusíte vědět, teď už se rozjíždí pořádná akce plná drsných pohledů Jasona Stathama (myslím, že za celý film se usmál přibližně dvakrát), pohledů na jeho jako z kamene vytesané břišní svalstvo, křivek ženských navigátorek jezdců a krvavých závodů (hodně krvavých závodů).

Zběsilé honičky po trati tvoří podstatou část filmu a upřímně jsem měl dost strach, že mě za chvíli začnou nudit, ale nestalo se. Ještě aby ano, jsou skvěle natočeny, ještě lépe sestříhány a jestli jim něco nechybí, tak je to spád.

Trikové oddělení dodalo ještě graficky moc pěkně ztvárněné představení jednotlivých závodníků, jejich propracovaný žebříček, takže máte pocit, že zrovna sledujete hodně chytlavou počítačovou hru (a že bych si něco takového hned zahrál).

Originální film Death Race 2000 (1975) jsem neviděl, takže nemohu srovnávat, ale můžu říct, že remake je špička. Ano, samozřejmě je to „béčko“ jako vyšité, je to drsné, hraje se tu na to, aby oči dostaly to, co chtějí (drsné hrdiny, drsné rvačky, drsné honičky a drsné holky) a také dostanou.

Je to hlavně o závodech, jestli chcete promyšlený příběh nebo ocenění hodné herecké výkony (i když Joan Allen ztvárnila ústřední mrchu skvěle), tak si asi těžko půjčíte film, který se jmenuje Rallye smrti, že. Tohle je čistý adrenalin nacpaný do 105 minut a ani jednu se nebudete nudit.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Paul W. S. Anderson
Hrají: Jason Statham, Joan Allen, Ian McShane, Tyrese Gibson, Natalie Martinez, Max Ryan, Jacob Vargas, Jason Clarke, Frederick Koehler, Justin Mader

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Rezet Death racetip
Dita :)tip
Nikyshek Wauuu
vendulinkam Dost hustýtip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (4)