Dneska je neděle, 25.02.2024, svátek má Liliana, venku je 1°C, 25 online
TV 05:37:41

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
5508x
Přidáno:
18.03.2011
Autor:
Chen
 

Princ z Persie: Písky času - Prince of Persia: The Sands of Time

obal

Natočit film podle počítačové hry není sázka na jistotu. Naopak, je to velké riziko, protože spousta z filmových adaptací herních titulů dopadlo katastrofálně (většinou, co se týče kvalitativní stránky) a výdělky rozhodně v drtivé většině nebyly vysoké. Pár výjimek je, člověk si vybaví Mortal Kombat, Silent Hill a pak už by musel hodně dlouho pátrat v mysli, aby ho napadl další zástupce.

A tak je trošku překvapením, že se někdo rozhodl investovat dvě stě milionů dolarů do dalšího projektu, který našel inspiraci na obrazovce počítačů. Ale Jerry Bruckheimer se rozhodl riskovat a tak se představuje legendární Princ z Persie ve filmové podobě.

Pravdou je, že jde o opravdu monumentální dobrodružství, od kterého se čekalo, že určitě vydělá. Bohužel se nepovedlo a tak pravděpodobně neodstartovala nové série, ale zůstane se u jednoho filmu. Je to škoda, protože Princ z Persie nabízí přesně to, co byste od podobného projektu čekali.

Urostlého a charismatického hrdinu Dastana (Jake Gyllenhaal, i když někteří po oznámení jeho obsazení peskovali, byl dobrou volbou, má přesně to, co prince potřeboval – je sympatický, má v sobě rošťácký nádech a jako bonus přidává břišáky, za které by většině z nás vraždila), roztomilou a drzou princeznu Taminu (Gemma Arterton), slizkého záporáka, spoustu soubojů, honiček a skákání, nádherné scenérie a nějaké to mystično, pro dopilování atmosféry.

Děj se inspiruje u herních předloh, ale jestli jste neměli tu čest si virtuální dobrodružství vyzkoušet, tak ve zkratce se vše točí kolem Dýky času, která může způsobit zkázu světa a je na Dastanovi a Tamině, aby tomu zabránili.

Moc detailní jsem nebyl, ale vězte, že příběh tu nehraje nejdůležitější roli. Ta připadá akci, která je určitě na vysoké řemeslné úrovni. V podstatě neustále probíhají honičky, ve kterých princ očekávatelně předvádí kousky, za které by se nestyděl ani držitel zlaté medaile ve sportovní gymnastice.

Přiznávám, že by nebylo na škodu, kdyby různé přemety a salta byla choreograficky ještě dopilovanější, ale i tak jde o vysoký nadprůměr. Platí to i pro bojové scény, které jsou místy nepřehledné a rozhodně nejsou elegantní a uhlazené, ale ona jim ta neurvalost sluší.

Přítomen je i humor, který těží hlavně ze škádlení prince a princezny a je pravdou, že jiskření mezi nimi je více než zřetelné, ale máme tu samozřejmě i vedlejší postavy, které přispějí hláškou či vtipem. Ovšem zatímco kočkování „královské dvojice“ je fajn, ostatní humor nefunguje vždy.

Na herecké obsazení si rozhodně nelze stěžovat, už jsem chválil výše obsazení Jakea, který očividně strávil spoustu času v posilovně, role divokého nespoutaného „skokana“ mu sedí. Stejně tak Gemma byla dobrou castingovou volbou, je roztomilá, její tvář je zapamatovatelná a má nemalý sexappeal. Ostatním postavám se už tolik času nedostane a jen málokterá z nich vás asi výrazněji zaujme. Těžko se pak objeví nějaké emoce, když umírá jeden z hrdinů, jelikož jste neměli dost času si ho pořádně oblíbit. Absolutně žádné výtky ovšem nelze mít k vizuálnímu ztvárnění. Je tu dostatek záběrů na nádherné scenérie, které by vám měly pomoci se zasněním se a přemýšlením nad tím, jaké by to bylo prohánět se na koni k tomu nádhernému exotickému městu.

Však se těch 200 milionů musí někde projevit. A byly využity slušně. I přesto ale není Prince z Persie dokonalý. Spousta věcí by se dala ještě vylepšit. Ovšem pravdou je, že jde o nejmonumentálnější herní adaptaci, která se zatím objevila a Prince z Persie je povedený dobrodružný film, který má všechny ingredience, které by měl mít. Ne každá z nich je dokonalá, ale jako celek není Prince z Persie vůbec špatný.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Mike Newell
Hrají: Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina, Steve Toussaint, Toby Kebbell, Richard Coyle, Ronald Pickup, Reece Ritchie, Daud Shah, Rachid Abbad

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
MrsDarkwood Princ z Persie10/10
Iron_Storm Název9/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (2)