Dneska je středa, 12.06.2024, svátek má Antonie, venku je 15°C, 219 online
TV 22:51:31

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8851x
Přidáno:
12.07.2010
Autor:
Chen
 

Predátoři - Predators

obal

Původní Predátor je klasikou sci-fi žánru a i když ve své době nesbíral jen oslavné recenze, nakonec získal kultovní status. Pokračování nedopadlo nejhůře (dle mého), ale takový ohlas už nezaznamenalo.

Poté jsme se s nejlepšími vesmírnými lovci setkali už jen ve dvou filmech (Vetřelec vs. Predátor a Vetřelci vs. Predátor 2), ale ty byly sice slušnými béčkovými řezničinami, avšak milovníci predátorů (a vetřelců) z nich až tak nadšení nebyli.

Ale naštěstí tu máme Roberta Rodrigueze (tentokráte v roli producenta) a talentovaného Nimróda Antala (režisér), kteří se rozhodli složit poctu Predátorovi. A to tím stylem, že se drželi ve stopách původního filmu a rozhodli se z nich nikterak nevykračovat.

Je opravdu zajímavé, k čemu to vedlo. Filmový fanoušek je prostě pokrytec. Jak jinak si vysvětlit, že když došlo k pokusu o odklon od původního filmu z roku 1987 ve formě návštěvy gangy ovládaného města (Predátor 2), tak peskovali, ale když se někdo snaží co nejvěrněji navázat na styl prvního dílu, někteří peskují také. Kurňa lidi, tak co chcete?

Predátoři jsou přímým pokračováním prvního titulu. Ignorují díl druhý i vetřeleckopredátoří odklony a hlavní postavy se zmiňují jen o událostech původního Predátora. A pravdou je, že skupinka, které je věnována pozornost, prožívá něco podobného.

Slyšel jsem výtky k ději, ale dovolím si tvrdit, že pro tento typ filmu je jako dělaný – partička nejlepších zabijáků (členové různých elitních vojenských jednotek z celého světa, mexický mafián, člen yakuzy, zločinec odsouzený k smrti…) je shozena (s padákem) do neznámé džungle. Za pár okamžiků zjistí, že z prostého důvodu – jsou lovnou zvěří pro neznámé mimozemšťany.

Prostinký příběh, který ale nabízí velký potenciál a více než slušně ho využívá. Rozmanitá skupina zahrnuje výrazné jedince, z nichž každý dostane svých 15 minut slávy a skoro nikdo není zbytečný. Určitým problémem je, že není těžké odhadnout, kdo to schytá příště, ale není to zase tak výrazná chyba, aby zkazila celkový dojem.

Velké rozpaky vzbudilo, když byl jako představitel hlavní role ohlášen hubeňour Adrien Brody. Chápu fanoušky svalnatého Arnolda, že je jako nástupce jejich miláčka zarazil. Ale upřímně, opravdu byste stáli o to, aby byly postavy obsazovány podle toho, kolik mají svaloviny (navíc, Adrien docela nabral)? Adrien je typově naprosto odlišný, ale svou práci drsného žoldáka odvádí na výbornou. Stejně jako zbytek týmu. Jako například Alice Braga v roli Isabelle, drsné odstřelovačky, která neplní jen roli „hezkého doplňku hlavního hrdiny“, ale postará se o sebe velmi dobře sama. Z dalších „lovených“ zmiňuji Tophera Grace, Waltona Gogginse, Olega Taktarova, Dannyho Treja, Louise Ozawa Changchiena, Mahershalalhashbaze Aliho (to je jméno) nebo Laurence Fishburnea.

Sestava je to roztodivná, ale fungující, bohužel až na postavu Nolanda (Laurence Fishburne), která působí poměrně rušivě. Představuje vojáka, který přežívá na planetě poměrně dlouho, ale trošku mu z toho přeskočilo. Ve filmu má jasnou funkci – sdělit ostatním něco o predátorech, ale to si odbude v pár větách a zbytek času si povídá se svým imaginárním společníkem či provádí další poněkud zvláštní věci. Tak zvláštní, že se člověk ptá, jak mohl tak dlouho unikat před energetickými zbraněmi lovců.

Predátoři mají hodně slušnou atmosféru, možná ne tak slušnou jako první díl, ale úspěšně se jí blíží. V prvních pár desítkách minut predátory vůbec neuvidíte, maximálně jejich psy (není to tak hrozné, jak to zní) a sledovací zařízení připomínající sokola. Uřvaní mimozemšťané se začnou objevovat až v pozdějších fázích filmů, kde se strhnou očekávatelná krvavá jatka.

Opět jsem viděl názory, kdy si lidé stěžovali, že se ke konci film zvrhne v akční hurikán, ale pokud se nepletu, tak v tom se Predátoři neliší od svých předchůdců. Bitvy mezi lidmi a predátory jsou zpracovány velmi dobře, i když (netuším, jestli to bylo naším kinem) byl někdy obraz tak tmavý, že jsem nedokázal zaznamenat, co se skutečně děje. Je pravdou, že závěrečné měření sil by mohlo být delší, ale i tak je ucházející.

Lahodná je hudba, která ctí motivy z prvního dílu a velmi vkusně je používá. Obrazové zpracování je bez zbytečných trikových efektů (pár jich tu je), spoléhá se tu především na staré dobré masky a poctivé „loutky“, což je jen a jen dobře.

I když vezmu v potaz veškeré výtky, tak mi ve finále vychází, že bylo 45 milionů dolarů využito velmi dobře. Byla natočena pravověrná pocta žánru, potažmo prvnímu filmu a můj skromný osobní názor je, že Predátoři dopadli v podstatě tak, jak jsem doufal. Ano, mohlo to být o něco lepší, ale také mnohem, ale mnohem horší.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Nimród Antal
Hrají: Adrien Brody, Alice Braga, Topgher Grace, Walton Goggins, Oleg Taktarov, Laurence Fishburne, Danny Trejo, Louis Ozawa Changchien, Mahershalalhashbaz Ali, Carey Jones, Brian Steele, Derek Mears

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Nejlepším zabijákem celého vesmíru jeCelkem 112 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
guest Predátoři...
guest RE: RE: OMFG
guest julin
guest RE: OMFG
guest A já se tolik těšil...
gull OMFG2/10
guest nejhorsi1/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (7)