Dneska je čtvrtek, 13.06.2024, svátek má Antonín, venku je 13°C, 35 online
TV 00:15:00

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
17179x
Přidáno:
21.02.2007
Autor:
Chen
 

Poslední prázdniny - Last Holiday

obal

Někteří Američané mají opravdu zvláštní sny. Například hlavní hrdinka komedie Poslední prázdniny touží po tom, dostat se do karlovarského luxusního grandhotelu Puppu (asi neví, jaké jsou tam ceny :)). Já osobně bydlím nějakých 20 kilometrů od této grandiózní budovy, a i když je to pěkné místo, mám jiné sny, než tam strávit poslední dny svého života.

Usedlá Georgia (Queen Latifah) se dozvídá, že jí zbývají tři, při troše štěstí čtyři, týdny než zemře. Celý život byla takzvanou „šedou myškou“, která si nedovolila ohradit se proti, byť sebevětšímu, bezpráví, její hlas byl nejtišší v kostelním sboru a jediné, na co se zmohla před svým vysněným mužem Seanem (LL Cool J) bylo pořádně se praštit do hlavy. Právě díky této nehodě se ocitla na CT a doktor (až druhý, ten první nedokázal diagnózu pacientce oznámit) jí musel sdělit zprávu, že už jí příliš času na tomto světě nezbývá. A tak se žena, jejímž největším životním vzrušením bylo vytváření Knihy možností, ve které si skládala koláže toho, co by si přála a placení kupóny v supermarketu, rozhodla vzít veškeré své úspory a vyrazit do Karlových Varů. Uvědomila si, že za těch pár dní, které jí zbývají musí stihnout to, co si dlouhé roky upírala.

V mém případě ťal námět Posledních prázdnin do živého. Osobně jsem dost vyděšený z toho, že můj život nabídne jen – práci – televizi – práci – televizi – víkend – práci – televizi… Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Všichni ti unudění lidé kolem vás byli mladí a měli své sny a drtivá většina z nich se vzdala idejí o jejich splnění a smířila se s relativně slušným místem, které jim zajistí to, že budou mít co jíst, a kde bydlet a jednou ročně autobusovou dovolenou v Itálii. Poslední prázdniny právě proti tomuto bojují a neustále vás upozorňují na to, že se sice nemusíte zčistajasna sbalit a od základu změnit svůj dosavadní styl života, ale máte zkusit na svých snech zapracovat a nevzdat se jich po prvním neúspěchu. A nebo si alespoň dopřávat menší radosti, které vám zpestří jinak stereotypní dny. Shrnuto – zkuste dosáhnout toho, že se na konci svého života otočíte a budete si moc říci: „Stálo to za to, užil jsem si to“.

Ve své podstatě nejsou Poslední prázdniny nějak výjimečnou komedií. Jsou narýsovány tak, jak jsme zvyklí. Přes řadu zábavných gagů pomalu směřujeme k morálně poučnému, lehce sentimentálnímu happyendu. Není těžké odhadnout, jak to vše dopadne. Ale ono nejde o to, jestli to dopadne tak, jak jsme hádali. Mnohem důležitější je, že minuty, které jsou připraveny mezi úvodními titulky a závěrečnými (v nichž se dozvíte, jak kdo z hlavních charakterů dopadl) jsou vyplněny jemným laskavým humorem a příjemnými hereckými výkony, kterým vévodí úžasná Queen Latifah.

Z počátku ztvárňuje zakřiknout neprůbojnou ženu, ze které se postupem času stává osoba, která si dokáže život užívat v jeho plné kráse. Její podání této transformace je uvěřitelné a milé sledovat. Neustále nabádá všechny v okolí, aby se snažili být šťastní a pokouší se povzbudit alespoň ostatní, když tuší, že ona nebude mít šanci splnit si to, v co doufala.

Člověk by čekal, že film s tímto námětem na nás bude hnát vlny sentimentality v neutuchající intenzitě, ale není tomu tak. Ani onen trošku sladší konec není nesnesitelně romantický. Je to tím, že hlavní tu není dívka, která si stěžuje na to, že její dny jsou u konce, ale naopak žena, která chce poslední chvíle strávit, co nejlépe.

Tím je poskytnut prostor pro komediální momenty. Ale musím vás upozornit, že nepůjde o žádné křečovité a přehnané gagy (tedy až na jeden, který se odehraje na sjezdovce), ale o jemný a laskavý humor. To znamená, že nejsou přichystány žádné extrémní momenty, ale lehké náznaky a narážky, mírný situační humor a uvolněné dialogy. Rozhodně je to na míle vzdálené většině dnešních komedií, které sázejí na bizardní charaktery, tělesné tekutiny atd.. Drtivá většina toho, co uvidíte působí dojmem, že by se to opravdu mohlo stát (až na výjimky).

Pokud se ale vyznáte v Karlových Varech, pak vás asi překvapí, že hned za Puppem je lyžařské středisko (byl jsem tam dva týdny před sledováním filmu a nevšiml jsem si toho). Ale už ve filmu xXx si s geografickou polohou Karlových Varů tak pohráli, že nás podobné zeměpisné úlety nepřekvapí. Jistě potěší, že se v menších rolích Posledních prázdnin objeví například roztomilá Lucka Vondráčková a další české tváře.

U Posledních prázdnin jsem se přehnaně nenasmál, ale bavil jsem se opravdu příjemně. Film plyne pomalejším tempem, ale díky milému humoru a hereckým výkonům se nebudete nudit. A nakonec i ono morální poselství, které je vám nenásilně nabízeno, přijmete a určitě se alespoň zamyslíte, že byste na svém životě mohli něco změnit.Režie: Wayne Wang
Hrají: Queen Latifah, LL Cool J, Timothy Hutton, Giancarlo Esposito, Alicia Witt, Gérard Depardieu, Jane Adams, Lucie Vondráčková

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Váš život...Celkem 229 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny