Dneska je středa, 19.06.2024, svátek má Leoš, venku je 21°C, 28 online
TV 02:23:37

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[3]:
tip
Čtenářů:
7995x
Přidáno:
03.01.2011
Autor:
Chen
 

Počátek - Inception

obal

Nolan je PAN režisér. Jeho filmy jsou úžasně propracované, řemeslně vynikající a logicky (skoro) „nekulhající“. Sedí to i na Počátek, který určitě vyčnívá vysoko nad běžnou produkci, ale od Nolana by se přece jen dalo čekat něco víc.

Nejde o to, že je projekt natolik vychvalovaný, že divák čeká naprostou bombu, která ho srazí do kolen. Problém (alespoň z mého hlediska) spočívá v něčem jiném. Počátek je opravdu komplexní film, který se vyhýbá logickým kiksům (i když jde o úhel pohledu, kdo bude chtít, chyb najde dost). Jenže nešvarem je, že on se svou komplexností „opíjí“. V některých momentech jsem měl pocit, že spíše než samostatný film sleduji poklonu a oslavu své vlastní dokonalosti.

Zní to šíleně, jsem si toho vědom a nejsem vůbec objektivní, taktéž jsem si vědom toho, že se do mě někdo jistě pustí, ale v určitých chvílích jsem měl dojem, jako by mi film okatě cpal před nos: „Obdivuj mě, jsem tak promyšlený“. A on opravdu promyšlený je.

Těžko v něm hledat výraznější příběhové uklouznutí, v tom můj problém s filmem nespočívá. Co mi dost vadilo, bylo to, že přestože z cca 2,5 hodinové stopáže je spoustu času vysvětlováno, co, jak a proč se na obrazovce děje, přesto někdy nebylo vůbec jednoduché se dovtípit, o co vlastně jde. A když člověk nepochopil pointu, tak se začal ztrácet v ději. Osobně si myslím, že kompletně vstřebat Počátek na první zhlédnutí je docela obtížné. Dle mého šly některé problémy popsat lépe a srozumitelněji. Ne jako pro tupce, ale přímočařejší podání by nebylo od věci.

A přitom samotná premisa filmu není nějak složitá – skupinka lidí se vloupává lidem do snů, aby kradla důležité informace. Respektive vytváří vlastní verzi snů, v nichž je podvědomí okrádané osoby. Je to zajímavý nápad a nabízí velký potenciál. Ovšem po pár minutách se začne s vysvětlováním, je na vás chrlena jedna informace za druhou a některé jsou podány tak, že není úplně jasné, co tím chce autor říct. Což se často ještě zkomplikuje, protože budování mytologie pracuje s tím, že dokonale pochytíte systém snového světa.

Bez studu se přiznám, že v některých momentech jsem si nebyl úplně jistý, jestli jsem pochopil to, co mi bylo skrze obrazovku sděleno. Je to můj problém, ale ve finále jsem si pak Počátek neužil, tak jak asi bylo zamýšleno. Neustále se mi honilo hlavou: „Mysleli to tak, jak jsem to pochopil? Chtěli tím říct tohle?“ a další a další otázky a pořádně jsem se nesoustředil na samotný titul.

Ale to je opravdu individuální záležitost, obecně řečeno je Počátek povedený. Především, co se týče řemeslného zpracování. Vše, od hereckých výkonů, až po hudbu je na vysoké úrovni. Trošku zklamaly některé akční scény, které místy postrádají tu správnou dynamiku, ale zase jiné jsou vynikající (například přestřelka v hotelu, uvidíte sami).

Obsazena byla herecké elita jako Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Cillian Murphy, Michael Caine nebo Marion Cotillard. Dá se říct, že většina z nich by měla být označena jako hlavní postava, ale ne všem, se dostává dost prostoru. Je to škoda, protože někteří z hrdinů vypadají hodně zajímavě a rozvedení jejich příběhu by nebylo od věci.

Co stojí za velkou pochvalu, je vizuální ztvárnění. Není tak fantaskní, jak byste u snového světa čekali, protože i sny se v tomto případě musí částečně držet reality (aby „oběť“ netušila, že nejde o skutečnost), ale i tady se dějí úchvatné a obrazově strhující momenty a to za doprovodu skvělé hudby z rukou Hanse Zimmera.

Ovšem musím se přiznat, že mě zaskočila další věc. Počátek mě nechal docela emocionálně chladným. Samotná základní myšlenka není vysloveně hlubokomyslná (byť je tak prezentována) a docela rychle vyšumí z hlavy. Pokud jsem odhlédl od té překombinovanosti, tak poselství není nikterak unikátní.

Asi to vyznívá, že z mého pohledu není Počátek skvělý film. On je skvělý, není to něco, co vidíte každý den, ale v některých ohledech se snaží až moc a paradoxně si tím ubližuje. Kdyby se například ubralo na vysvětlování složitých zákonů snů a více prostoru dostaly další postavy, bylo by to, dle mého, přijatelnější.

Upřímně řečeno jsem se bál napsat tak otevřen kritiku, domnívám se, že někteří obdivovatelé počátku se do mě pustí stylem: „Ty jsi to nepochopil“, „Nevíš, co je kvalitní film“ a podobně, ale pravdou je, že jsem pochopil, o co jde (i když jsem v některých momentech musel hodně dumat), ale samotná myšlenka není nikterak originální. „Je to sen nebo realita“, to už tu párkrát bylo. I když asi nikdy v tak vynikajícím řemeslném podání.

Skvěle zahrané, skvěle zpracované, skvěle ozvučené, ale emocionálně trošku prázdné a příběhově zbytečně zašmodrchané. Přesto ale jde o zážitek, který byste si neměli nechat ujít, Nolan vysloveně nezklamal, pouze trošku.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Christopher Nolan
Hrají: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, Dileep Rao, Cillian Murphy, Tom Berenger, Marion Cotillard

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest RE: edytip
guest edytip
MrsDarkwood Počátektip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (3)