Dneska je čtvrtek, 29.02.2024, svátek má Horymír, venku je 1°C, 32 online
TV 09:23:40

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
5115x
Přidáno:
28.09.2011
Autor:
Chen
 

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna - Pirates of the Caribbean: On Stranger Tide

obal

Ze značky „Piráti z Karibiku“ se stalo spojení, která vydělává jako téměř žádná jiné. A tak, když byla uzavřena původní trilogie (a to ne zrovna excelentním třetím dílem) rozhodlo se o vzniku prequelu, tedy projektu, který prvnímu triu dějově předchází.

Upřímně řečeno jsem se bál. Po zkažených Piráti z Karibiku: Na konci světa jsem měl obavy, jak dopadne Na vlnách podivna. Děsil jsem se toho, že vznikne další překombinovaná zmatenost, která bude na diváka házet páté přes deváté a vlastně se ztratí sama v sobě.

Ale mohu konstatovat, že jsem byl příjemně překvapen. Na vlnách podivna má jednoduchý námět, který se dá shrnout do pár slov – skoro všichni hledají pramen věčného mládí. Samozřejmě to není vše, než se k němu hlavní hrdinové a záporáci dostanou, čeká je pár komplikací, ale obecně jde o standardní dobrodružství s povinnými odbočkami.

Nic vysloveně převratného, ale slušně fungující příběh, který nezapomíná na lásku, zradu, tajemno i nutnou dávku humoru. Není překvapením, že většinou je jeho zdrojem Jack Sparrow (Johnny Depp), ale nejen díky své podivnosti, ale také si z něj občas utahují ostatní, především nová hlavní ženská postava Angelica (Penélope Cruz), která má s Jackem nevyřízené účty.

Kromě Jacka se vrátil například i kapitán Barbossa (Geoffrey Rush) či Gibbs (Kevin McNally), ale platí to, že tu jsou odkazy na předchozí sice jsou, ale film funguje samostatně, aniž by byla potřeba mít znalosti první trilogie.

Ovšem všichni, kteří ji viděli, vědí, že největším tahákem byl Johnny Depp, který byl ve své roli šíleného piráta k sežrání, což platí i zde. Jack Sparrow je hlavním pozitivem. Ani počtvrté nepůsobí ohraně a nezábavně, i když je pravdou, že není jedinou výraznou postavou. Nejvýraznější ano, ale jsou tu i další osoby, které stojí za pozornost.

Rozvíjí se několik příběhů, například láska mladého kněze Philipa (Sam Claflin) a mořské panny Syreny (Astrid Bergés-Frisbey), který je docela milý a hřejivý nebo touha po pomstě v podání kapitána Barbossy, který nemůže přijít na jméno Černovousovi (Ian McShane), pirátovi, kterého se bojí i piráti.

Ten ale nemá příliš prostoru, respektive ho nevyužívá tak, aby dostál své pověsti. Je to takový nabručený pán, který občas někoho nechá zabít, ale stejně z něj nejde taková hrůza, jak by si asi on sám přál.

Ale jak bylo řečeno, je tu dost a dost těch, kteří na sebe přitahují pozornost, takže nevýraznost hlavního záporáka zamrzí, ale není to nic, co by výsledný dojem příliš kazilo.

Film trvá téměř dvě a čtvrt hodiny a odsýpá jedna radost. Hluchých míst je minimum, neustále se něco děje, takže nemáte čas se nudit.

Samozřejmě nesmí chybět legendární hudební motiv, který je tu slyšet v každé druhé scéně, ale to se dalo čekat.

Trikové scény jsou povedené, ale nejkrásnějším vizuálním „efektem“ je nádherné prostředí, i když tyrkysového moře a bělostných pláží si užijete hlavně ke konci, protože druhá hodina se odehrává spíše v šeru.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna jsou poctivým fantasy dobrodružstvím. Nikterak unikátním, ale oproti třetímu dílu jde o mnohem přehlednější zábavu, která těží především, ale nejen z postavy Jacka Sparrowa.

Nový režisér Rob Marshall sérii prospěl.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Rob Marshall
Hrají: Johnny Depp, Penélope Cruz, Geoffrey Rush, Ian McShane, Kevin McNally, Sam Claflin, Astrid Bergés-Frisbey, Stephen Graham, Keith Richards, Richard Griffiths, Judi Dench

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
MrsDarkwood Na vlnách podivna10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)