Dneska je sobota, 15.06.2024, svátek má Vít, venku je 19°C, 22 online
TV 16:32:25

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
5588x
Přidáno:
04.06.2011
Autor:
Chen
 

Piraňa - Piranha 3D

obal

Alexandre Aja překvapil nekompromisní Nocí s nabroušenou břitvou, oslnil remakem Hory mají očí, zklamal dalším remakem Zrcadla a hororové a remakeové vody neopustil ani tentokrát. Ve svém zatím posledním projektu se rozhodl „oživit“ nejžravější ryby v historii žánru a znovu přivádí na scény piraně.

Ty už se v několika filmech představily a vždy byly nesmírně hladové a jejich oběti nečekala zrovna příjemná smrt. A na milosrdenství se nemohou těšit ani v Piraně. Alexander Aja se s tím nepáře.

Nemluvím jen o brutálních úmrtích, kterých jsou tu doslova desítky, ale také o spoustě bujných ňader, několika ženských klínů a třeba i ukousnutém penisu.

Ajovi byla jasná jedna věc – pokud natáčí horor, ve kterém se hejno masožravých ryb vrhá na nic netušící turisty čvachtající se v jezeře, nemůže to být úplně vážné, postavy musejí být buď archetypální, nebo karikatury a příběh není to nejpodstatnější.

Jde tu především o to, aby byl uspokojen zrak, a ten opravdu nebude ochuzen o pořádnou dávku násilí a sexu. Přesně o to, kvůli čemu podobné filmy sledujeme.

U hororu, který se jmenuje Piraňa, asi nikdo nečeká, že půjde o komorní mysteriózní thriller, který bude sázet na neviděné zlo a tajemno. Je tu spoustu lidí v jezeře a pravěká nenažraná zvířátka, která si na ně nabrousí zuby.

Tvůrci tak měli jediný úkol – aby jednotlivé skony byly co nejdrsnější, nejpůsobivější, nejkrvavější, však víte, o čem mluvím. A docela se jim daří. Čekají vás pořádná jatka. Kromě klasických smrtí, kdy piraně doslova rozervou pár lidí na kusy, jsou tu i chuťovky jako je skalpování, rozmašírování hlavy, rozpůlení, fantasie Ajovi a jeho partě nechybí.

Krev tentokráte není digitálního rázu, ale sází se na staré dobré gumové figuríny a „pravou“ tekutou krev. A mrtvá těla vypadají opravdu reálně (rozumějte nechutně), i když jsou chvíle, kdy jejich „plastikovost“ bije do očí více víc, než by bylo záhodno.

Rybky jsou naopak obvykle stvořeny pomocí nul a jedniček a přiznám se, že jsem trošku zklamaný. Někdy vypadají dobře a jindy zase připomínají to, co jsme viděli v prvním filmu, který měl premiéru v roce 1978.

Na speciálních efektech si mohli grafici ještě trošku máknout, stálo by to za to. Ale kvalita se liší opravdu scénu od scény. Někdy jsou triky povedené a jindy si člověk není jistý, jestli nemá rozbitou televizi.

Piraňa se odehrává během jarních prázdnin (které si americká mládež umí užívat o dost lépe, než my), takže se těšte na spoustu nahých těl, taneční muziku a jednu velkou party na jezeře. Ta se samozřejmě zvrhne v masakr, ale předtím máte dostatek času užít si pohledů na sexy těla (ať už preferujete jakékoliv pohlaví).

Co se týče hlavních postav, tak je to šerifka Julie (Elisabeth Shue) a její syn Jake (Steven R. McQueen). Ale v menších či větších rolích se objeví spousta dalších známých jmen, jen pro příklad Christopher Lloyd, Ving Rhames, Richard Dreyfuss, Eli Roth, Jerry O´Connell, Dina Meyer, Richard Chavira a další.

Oči potěší například modelka Kelly Brook nebo pornoherečky Riley Steele a Gianna Michaels. A děvčata se nestydí, to vám mohu říct rovnou.

Scénář vás asi ničím nepřekvapí, využívá naprosto standardní postupy – nepěkná smrt těch, kteří si to zaslouží, hrdinská smrt těch, kteří si to nezaslouží, záchraně dětí, které neposlouchají, vznikající láska, kterou stmelí krvavé dění kolem, těžko hledat něco, co nebylo viděno už několikrát.

Piraňa vám prostě nabídne především potěšení pro oko. To by ale bylo mnohem lepší, kdyby byly triky o něco působivější. Někdy se na ně nedívá moc dobře, a to ne proto, že by byly tak brutální, ale jsou docela odfláknuté.

Piraňa je kravinka, to nikdo nepopírá, ale je slušně zábavná, odsýpá a nic nekomplikuje. Je to něco podobného, co jsme mohli vidět před třicet lety, jen drsnější a technicky o něco lepší.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Alexandre Aja
Hrají: Elisabeth Shue, Steven R. McQueen, Richard Dreyfuss, Ving Rhames, Christopher Lloyd, Eli Roth, Jerry O´Connell, Cody Longo, Jessica Szohr, Richard Chavira, Dina Meyer, Adam Scott, Kelly Brook, Riley Steele, Ginna Michaels

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny