Dneska je sobota, 22.06.2024, svátek má Pavla, venku je 20°C, 37 online
TV 21:00:34

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11508x
Přidáno:
14.06.2009
Autor:
Chen
 

Ong bak 2

obal

Pokud Vás zaskočil název Ong bak 2, tak se nedivte. Poté, co první Ong bak vyvolal takový poprask a Fanoušci bojových umění měli novou modlu, tak v některých zemích se distributoři chytře (rozumějte vyčůraně) rozhodnuli, že další film Tonyho Jaa, který se jmenoval Tom Yum Goong (2005) přejmenovali na Ong bak 2.

Ale právoplatné pokračování Ong bak vyšlo až v roce 2008 (to, kdy a jak se dostane do naší distribuce, zatím není jasné). Paradoxně ovšem nemá příběhově s prvním filmem vlastně vůbec nic společného. Ong bak se odehrával v současnosti a hlavní hrdina v něm mlátil desítky protivníků, aby získal ukradenou relikvii. Druhý díl se přesouvá do historie, konkrétně do Thajska 15.století.

Tony Jaa ztvárnil vojenského syna Tinga, jehož otce zabije po moci prahnoucí generál. Mladý hrdina (mimochodem dětský představitel postavy Tinga je fyzicky Tonymu velmi podobný) se dostává do pirátské vesnice, kde je praktikováno mnoho stylů bojových umění. A ústřední postava je dlouhé roky studuje, aby si mohla vychutnat pomstu.

Příběh opět není ničím, co by stálo za druhou zmínku. Všichni (nebo alespoň drtivá většina z nás) prostě od filmů Tonyho Jaa čeká jedno – dokonalé bojové scény. Ouha, tady se nám vloudila chybka. Tony Jaa, který se ujal i režie, se rozhodl, že prvních pár desítek minut se budeme spíše mluvit a vracet do krvavé minulosti Tinga. Je tu samozřejmě pár akčních sekvencí, ale jsou krátké a choreograficky nějak objevné, chtělo by se říct až průměrné.

Je sice pěkné, že scénář se snaží nevyvolat dojem, že děj je jen tenkou nití, která na sebe navazuje jednotlivé bitky, ale upřímně se podařilo docílit jen toho, že první polovina filmu je překvapivě nudná. Nejsem si úplně jist, jestli to není z části způsobeno tím, že nás předchozí filmy s Tonym Jaa namlsaly a od Ong bak 2 se očekávala především nekompromisní řežba, ale ono je to vlastně jedno, když ve výsledku se skřípěním zubů sledujete dlouhé minuty sice pěkné obrázky z Thajska, ale pořádná bitva nikde.

Vlastně jedinou pořádný souboj se odehraje až ve finálové 20-ti minutovce, a i když není špatná, nemůžu se zbavit dojmu, že oproti prvnímu dílu to není nic moc. Je sice úctyhodné, že Tony nastudoval několik různých stylů a nepředvádějí jen thajský box, používá různé zbraně, ale podobné scény nabídne většina lepších filmů z Hongkongu.

Ong bak 2 působí více filmově, je určitě řemeslně lépe zvládnutý, ale nejsem si tak jistý, jestli by nebylo lepší více se věnovat choreografii bojových scén a udělat určité ústupky u děje a obrazové vypilovanosti.

Vlastně pár desítek minut po skončení filmu si pamatuji opravdu jen finální scénu a to ještě jen matně. Musí se nechat, že souboje jsou sestříhány dobře, jsou přehledné a svižné, ale vlastně jen jednou dvakrát si řeknete: „Ti Thajci jsou machři, tohle snad ani není možné“.

Nejsem si tak úplně jistý, jestli Tonymu Jaa stály všechny starosti, které během natáčení nastaly (výrazné překročení rozpočtu, Tonyho psychické zhroucení) stály za to. Ong bak 2 mu rozhodně ostudu nedělá, je to příjemně natočený film, ale (ano, musím použít toto klišé) čekal jsem více. Akční scény pro mě byly docela velkým zklamáním (ne, že bych zvládl byť 1 % toho, co Tony a ostatní zúčastnění předvedli), protože Tony to umí lépe, mnohem lépe a už to mnohokrát dokázal.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Tony Jaa
Hrají: Tony Jaa, Sorapong Chatree, Sarunyu Wongkrachang, Nirut Sirichanya, Santisuk Promsiri, Primorata Dejudom, Patthama Panthong

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest ong bag 2
guest ong bak1/10
guest BOOM
guest gabin00@
guest Tož
Chen To je
kopec promiň te
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (7)