Dneska je pátek, 24.05.2024, svátek má Jana, venku je 17°C, 51 online
TV 11:43:11

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11992x
Přidáno:
28.03.2007
Autor:
Chen
 

Neviditelné zlo - See No Evil

obal

Je tu parta teenagerů, opuštěná budova plná koutů ukrytých v neproniknutelné tmě. Je vám asi jasné, že z toho nebude žádná komedie ani drama, ale horor, ve kterém bude muset pár lidí zlikvidovat téměř neporazitelné zabijáka.

Na to, aby člověk spočítal, kolikrát už tu něco podobného bylo, by skoro potřeboval kalkulačku. V současné chvíli nejde u teengerovských vyvražďovaček o obsah, ale hlavně o formu. Jen stěží se setkáte s něčím, co je vysloveně nové a neokoukané. Spíše spolu snímky soupeří o to, který přijde s nejzajímavějším likvidátorem uvřískaných mladistvých, jak brutální a originální budou jejich skony a ty lepší sázejí i na mrazivou atmosféru.

Neviditelné zlo se v prvních pár minutách tváří, že jeho hlavní devizou bude spíše poslední zmíněné, jenže postupem času je napětí rozmělněno v brutalitě, která nepřináší nějak originální odstraněných některých ze členů skupiny hlavních hrdinů. I když, několik smrtí je vcelku zajímavých (nechtějte vědět, co se dá provádět s mobilním telefonem). Naneštěstí je ale drtivá většina násilí prezentována tím, že zabiják chytí nejbližšího jedince, několikrát s ním flákne o zeď (musím poznamenat, že tyto scény jsou ztvárněny vcelku naturalisticky a člověk má skoro strach o herce, jestli se jim během nich něco nestalo), a pak mu s hlasitým funěním vytrhne oči. Někdy je tento počin decentně skryt, jindy se dočkáte záběru přes celou obrazovku, ve kterém vidíte ruku s ne zrovna upravenými nehty, které šmátrají v očním důlku.

Neviditelné zlo je vcelku krvavý počin, ale zase ne přehnaně. V některých momentech dokonce spíše sází na nepříjemné detaily (jako jsou zkrvavené vlasy ve výtahu a podobně) a zbytečně se nerochňá ve vnitřnostech. Kamera si s obrazem opravdu hraje. Je tu oblíbená kratochvíle filtrů ubírající filmu barvu, takže je vše vytónováno do hnědé, šedé nebo podobných chladných barev, využity jsou i svižné nájezdy prchajících. Čas od času si dokonce uvědomíte, jak popoháníte ty, kteří utíkají před úhlavním vrahem.

Není to žádný mutant, mimozemská entita ani oživlý mrtvý, ale mohutný a hlavně šílený muž, který si z dětství s fanatickou matku odnesl zálibu ve vydloubávání očí. Hlavně o jeho životním příběhu se dozvíte nejvíce díky flashbackům do jeho minulosti. Představení ostatních je docela strohé. V podstatě se dozvíte jejich jméno, jejich prohřešky (jsou to chovanci výchovného zařízení pro mladistvé) a to je veskrze všechno. Na nějakou hlubší psychologii se tu nehraje.

V obsazení se také nekoná žádné překvapení. Je tu sexy nafoukaná blondýna, sexy svalnatý brunet, sexy křehká bruneta, sexy drsný brunet, sexy nezkažená bruneta (o které za pár chvil tušíte, že přežije), sexy bruneta podivínka, sexy chytrolín a sexy vtipálek. Herci nejsou příliš známí, ale nejsou špatní. Je sice pravda, že se po nich obvykle žádá to, aby rychle běželi, hlasitě křičeli nebo se krčili v koutě, ale když dojde na momenty, kdy je umělecký talent přece jen vyžadován, tak jejich výkony nejsou směšné, ale působí vcelku realisticky.

V souhrnu tu máme průměrný horor, který nemá nic, čím by vás překvapil nebo více zaujal, ale na druhou stranu je to dobrý výběr na páteční večer, kdy máte chuť trošku se bát. Nečekejte moc a nebudete zklamáni.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Gregory Dark
Hrají: Glen Jacobs, Christina Vidal, Samantha Noble, Luke Pegler, Rachael Taylor, Michael J. Pagan, Penny McNamee

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny