Dneska je sobota, 31.07.2021, svátek má Ignác, venku je 19°C, 161 online
TV 08:15:42

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9271x
Přidáno:
19.12.2008
Autor:
Chen
 

Maturitní ples – Prom Night

obal

Vyberte pár prsatých hereček, vyrýsovaných hezounů, šoupněte je na nějaké tajemné místo, vypněte světla, vymyslete tajemného zabijáka a máte dobrý start pro standardní teenagerovskou vyvražďovačku.

Tvůrci Maturitního plesu zvládli první část – najali šest mladých pohledných lidí, ale zbytek neuvěřitelně odfláknuli, a i když sám jsem schopný vydržet se dívat i na některé (upozorňuji některé) poslední filmy Stevena Segala, tak Maturitní ples byl pro mě utrpení. Musím říct, že jsem se dlouho u žádného titulu nenudil jako u Maturitního plesu.

Například už samotný příběh je neoriginalita sama. Do mladé blondýnky Donny (Brittany Snow) se před pár lety zamiloval její učitel Richard (Johnathon Schaech), ale z jeho obdivu se stala psychopatická posedlost a vyvrcholilo to tak, že povraždil Donninu rodinu. Byl zatčen na doživotí a naše hlavní hrdinka se přestěhovala k tetě a strýci.

Od hrozivé události uplynuly tři roky, Donna se se svými přáteli chystá na maturitní ples do luxusního hotelu. Občas ji sice pronásledují noční můry, ale jinak je zamilovaná, má přátele a vesele se chystá na zakončení jejich studií na střední škole. Jenže Richard unikne z vězení a hodlá se vydat na večírek jako nezvaný host.

Máme tu další průšvih, vrahovu identitu a jeho tvář uvidíte už v prvních minutách filmu a tím ztrácí na děsivosti a tajemnosti. Není to žádný rádoby nezranitelný zabiják, ale „obyčejný“ psychopat s nožem v ruce.

A vystačí si jen s ním, nehodlá hledat žádné inovativní způsoby jak likvidovat ty, kteří se mu dostanou pod ruku. Jednoduše je chytí a pobodá nebo chytí a podřízne. Navíc, když do někoho bodá, tak velmi šikovně, protože jak jinak si vysvětlit, že do někoho vrazí kudlu a neudělá mu ani díru do oblečení.

Sám nejsem velkým fanouškem přehnané brutality, která musí šokovat za každou cenu, ale Maturitní ples nejen, že nepřipraví pro své oběti (nemyslím tím diváky), žádné efektní odchody ze světa, ale šetří i s krví.

Ale ani v publiku by se asi člověk krve nedořezal, když musí poslouchat dialogy mezi postavami. Létá tu samé: „Miluji tě, mám tě ráda“, hlavní hrdinka je taková americká Mirka Dušínová, snaží se všechny usmířit, přesvědčit je, aby se měli rádi. Občas tu probleskne pokus o slovní vtípek, ale ani to extra nevychází.

Chování některých pronásledovaných vrahem, ale docela vtipné je. Například Donna se domnívá, že nejlepší místo, kde se schovat je pod postelí, jiná dívka zase předpokládá, že skrýt se pod průhledný igelit jí zachrání život…

Zatímco žánroví kolegové jako Vřískot nebo Tajemství loňského léta měli slušnou úspěšnost v budování atmosféry a nemálo z nás zarývalo prsty do křesla, když vrah pronásledoval některé charaktery, u Maturitního plesu mi jednoduše bylo jedno, kdo další přijde na řadu. Žádná postava nebyla natolik výrazná ani zajímavá, aby mi stálo za to jí fandit.

Příliš nerozumím tomu, že film slušně vydělal, protože kvalitativně odpovídá německému thrilleru vysílanému v půl jedenácté na některé z našich televizí. Nemá atmosféru, nemá zajímavého vraha, nemá sympatické ústřední postavy, nemá promyšlené vraždy, nemá propracovaný příběh.

Obvykle se snažím najít na filmu něco dobrého, tak jsem se pokusil i tady. A po těžkém hledání se podařilo – některé záběry, především taneční momenty z plesu jsou docela pěkné. Ovšem to je opravdu vše. Možná jste si vy film užili, ale já jsem se opravdu úděsně nudil a myslím, že v žánru teenagerovských vyvražďovaček jsou desítky a desítky lepších filmů.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Nelson McCormick
Hrají: Brittany Snow, Scott Porter, Jessica Stroup, Dana Davis, Collins Pennie, Kelly Blatz, James RAnsone, Brianne Davis, Kellen Lutz, Linden Ashby, Jessalyn Ashby, Johnathon Schaech, Ming-Na

Copyright © 2000-2021 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Nejlepší teenagerovskou "vyvražďovačkou" podle Vás je...

Celkem 79 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
guest Maturitní ples
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)