Dneska je středa, 17.04.2024, svátek má Rudolf, venku je 5°C, 39 online
TV 00:40:41

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11287x
Přidáno:
25.11.2006
Autor:
apokalypsa
 

Kupředu levá, kupředu pravá

obal
O nejrůznějších formách politických názorů, hraničíčích s extremismem či otevřeně extremistických se už napsalo i natočilo mnoho příběhů. Dalším z řady je dokumentární snímek mladé studentky FAMU Lindy Jablonské. Zabývá se v něm mladými komunisty z Komunistického svazu mládeže a jejich pravicovými oponenty z řad Mladých konzervativců, majících svůj vzor v ODS.

Představitelé obou táborů byli sledováni od 17.listopadu 2005 až do červnových voleb následujícícho roku. Během této doby dostali množství prostoru na vyjádření svých názorů, takže si divák mohl vytvořit v dostatečném měřítku vlastní názor. Coby přídavek jsou nabídnuty záběry z civilnější podoby jejich aktivit ve formě plesů či večírků. Nejvíce působivou mi přeci jen přišla politická aktivita - např. hned na začátku vzpomínka na 17. listopad, vrcholící vzájemným střetem obou znesvážených stran. Pokud ještě přidám perličky v podobě ukázky vybavení bytu mladého konzervativce, jemuž dominuje souprava křesel s pohovkou v modré barvě (jak jinak) či modré kravaty k obleku a na druhé pohled do pokoje komunisty se spisy Lenina či Marxe, jimž sekunduje na stěně plakát skupiny Beatles, dostávám pocit, že mám co dočinění se dvěma sektami, uznávajícími svou pravdu jako jedinou možnou.

obal
Bohužel řadě z nich bez rozdílu politického přesvědčení uniká černobílost jejich náhledu na svět, díky němuž jsem se místy od srdce zasmál, protože takovou kupu naivity asi hned tak neuvidím. Na jednu stranu sice k pobavení, ale pokud (dle svých slov) mají někteří ambice působit v komunální či parlamentní politice, pak už úsměv poněkud tuhne na rtech. Zapálený idealismus stál nejednou na začátku pozdějších katastrof. Jedinou omluvou zůstává jejich věk. Mladý člověk má tendenci vidět řešení potíží radikálně a být hluchý k názorům starších, majících většinou více zkušeností. Někteří z toho časem vyrostou, jiní nikoliv. Nastane-li druhá varianta, nezbývá než politovat ty, které budou reprezentovat coby volení zástupci, ať již jako radní, poslanci či senátoři. Vždycky mne "dojímaly" půtky v nichž se smetl nějaký zajímavý nápad pouze z důvodů stranické příslušnosti jeho navrhovatele, jak bývá mnohokrát k vidění třeba v Parlamentu. Lidská hloupost bývá často bezbřehá.

Tohle všechno a ještě mnoho dalších věcí se vám vybaví během nebo po sledování tohoto dokumentu. Oceňuji zejména minimální zasahování do myšlenkových projevů během rozhovorů, aniž bych měl pocit záměru manipulace vtlačit dotazované kam chci já. Vznikl tak poutavý pohled na život části mladé generace z nichž jednou možná budou skuteční politici. Kdo ví. Jestli máte emientní zájem o shlédnutí, podívejte se na www.kinosvetozor.cz, kde je momentálně promítán. Navíc 27. listopadu od 19:00 hod. máte jedinečnou možnost vidět v tomto kině jak autory, tak některé představitele komunistů i konzervativců osobně při besedě (nejen) o filmu.Režie: Linda Jablonská
Hrají: David, Marek, Honza, Jirka
Délka: 72minut

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
herrspiegelmann Konecne!10/10
apokalypsa RE: maurice
guest maurice
apokalypsa RE: ODA ne ODS
guest ODA ne ODS
Schejbal naše mládež6/10
apokalypsa RE: KLKP VRSR KZK
herrspiegelmann KLKP VRSR KZK
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (8)