Dneska je sobota, 03.06.2023, svátek má Tamara, venku je 18°C, 113 online
TV 14:06:32

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[10]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
16517x
Přidáno:
09.01.2008
Autor:
Chen
 

Já, legenda - I Am Legend

obal

Will Smith je jméno na které diváci slyší. Skoro by se dalo říct, že co film to hit. A nejinak je to i v případě Já, legenda. Ten vydělává desítky a desítky milionů a už teď je jasné, že se nejen zaplatí, ale ještě si na konto připíše velmi slušný zisk. A přitom samotný námět není až tak neotřelý. Scénář Já, legenda našel inspiraci v románu Roberta Mathesona I Am Legend z roku (1954). Ta už se dočkala několika filmových adaptací, například v roce 1964 The Last Man on Earth a v roce 1971 The Omega Man. Zatím poslední zpracování zůstává jménem věrná knižní předloze. Neprozradím vám nakolik se příběhově drží románu, jelikož jsem ho nečetl, takže nemohu posoudit v čem všem se filmová verze liší, ale Já, legenda funguje dobře, i když Mathesonovo dílo neznáte.

Hlavním hrdinou je armádní vědec doktor Robert Neville (Will Smith). Ten je pravděpodobně posledním přeživším člověkem v New Yorku v roce 2012. Tři roky v minulosti totiž zkušená vědkyně (Emma Thompson) nalezla se svým týmem lék proti rakovině tím, že pozměnila viry. Ovšem přestože se zdálo, že jde o zázračný lék, časem se ukázalo, že má hrozivé vedlejší účinky. Upravený virus se začal šířit vzduchem. Kdo nezemřel, ten zmutoval a stala se z něj brutální bestie toužící po krvi. Proti infekci je imunní minimum lidí. A zdá se, že jediný, kdo nebyl nemocí postižen v New Yorku je Robert Neville. Kromě něj se v ulicích prohání jen lesní zvěř a jeho pes Samantha (Abby). Jinak se ve stínech skrývají mutanti, kteří čekají až zajde slunce (špatně reagují na UV záření) a oni se budou moci vrhnout do ulic a trhat na kusy cokoliv živé, co potkají.

Pokud vás předchozí řádky navnadily na akční thriller ve stylu Blade, tak rychle vtáhněte sliny zpátky, Já, legenda není extra akční. Kdybych trošku přeháněl (a že já přeháním rád), tak ho označím spíše za postapokalyptické drama. Většina času je věnována tomu, jak se zoufalý muž vyrovnává s osamělostí a hrozbou skrytou v temných zákoutích. Má svého psa, který je pro něj něco jako míč pro Toma Hankse v Trosečníkovi. Robert se snaží co nejvíce přiblížit normálními životu (i když je to poměrně těžké, když si oběd musíte lovit). Například chodí do videopůjčovny, kde má rozestavěné figuríny a baví se s nimi jako s živými lidmi, aby se necítil sám. Ale současně také musí být velmi ostražitý, musí být připraven na to, že by ho mutanti mohli vystopovat. Udržuje se v kondici a umí slušně zacházet se střelnými zbraněmi. Navíc má pod domem vybavenou laboratoř, kde se snaží najít lék na virus.

Já, legenda se může pochlubit velmi dobrou vizuální stránkou. Vylidněný New York působí depresivně a sálá z něj děsivá atmosféra. Navíc Will Smith hraje tak dobře, že se mu daří dotlačit diváka k tomu, aby se vžil do jeho kůže a představil si, jak by se asi on cítil v takové situaci. Will Smith opravdu předvádí herecký koncert a scénář mu poskytuje dost prostoru, aby předvedl lítost, naději, vztek i další emocionální stavy.

V jiných ohledech, ale není Já, legenda tak propracovaná. Samozřejmě nevadí, že finále není nějak vehementně akční, ale nemohl jsem se zbavit pocitu, že film skončil dříve než stačil vygradovat příběhově. Působí to tak trošku uspěchaně. Konec není z těch nejhorší, ale současně to není žádná „pecka“. Rozhodně by zasloužil pár úprav.

On vlastně režisér Constantina Francis Lawrence má tak trošku problémy s vyvrcholením (nemyšleno doslova). Já, legenda se nese v trošku pomalejším tempu. Nejdříve se zdá, že půjde o hodně hutný horor, ale na to je tu strašidelných scén příliš málo, následně to vypadá, že půjde o akční spektákl, ale než se pořádně rozběhne, tak je konec. Jako by se vlastně film nemohl rozhodnout čím bude. Nejlépe opravdu funguje jako drama s prvky sci-fi. Will Smith je dobrý herec a v Já, legenda to naplno ukazuje. On je hlavním kladem filmu a na něm film stojí a nepadá.

Já, legenda není klasický hollywoodský trhák, nepředkládá vám desítky akčních momentů, neustále se v něm nestřílí a neprobíhají neustálé honičky v autech. Desítky minut se vlastně nic dynamičtějšího neděje, ale i tak je na co se koukat. Nebudu znovu vychvalovat Willa Smitha, ale opravdu táhne film na svých svalnatých bedrech. A málokdy zaškobrtne.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Francis Lawrence
Hrají: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan, Salli Richardson, Willow Smith, Darrell Foster, April Grace, Emma Thompson

Copyright © 2000-2023 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest RE: nepovedeny film
guest já legenda
Lucy1706 Názor8/10
guest iam legend
L-woo goooooooooooooood filmtip
guest ja legenda10/10
vincik Vinciktip
guest Anuak
guest Anuak
guest RE: bomba10/10
guest kb
guest RE: nepovedeny film10/10
guest bomba10/10
herrspiegelmann IAL6/10
guest ano
were nepovedeny film5/10
andela já legenda8/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (17)