Dneska je středa, 17.04.2024, svátek má Rudolf, venku je 5°C, 33 online
TV 01:33:24

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7966x
Přidáno:
16.11.2008
Autor:
Chen
 

Indiana Jones a Království křišťálové lebky - Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

obal

Trvalo dlouhých devatenáct let, než se na filmových plátech konečně objevilo další pokračování série o nespoutaném archeologovi Indiana Jones.

Duchovní otcové Steven Spielberg a George Lucas se po dlouhých dohadech a diskusích nad námětem a nakonec i scénářem (z rukou Davida Koeppa) přece jen dohodli a uvolili se vypustit svého oblíbeného hrdinu na další výpravu.

Přece jen, Indiana Jones je jednou z nejlegendárnějších postav filmového světa a ani tvůrci, ani diváci nechtěli, aby se objevila narychlo splácaná ptákovina, která by poskvrnila zatím bezchybnou pověst, kterou série filmů Indiana Jones má.

Ale vše nevyšlo asi přesně tak, jak si všichni zúčastnění představovali. Indiana Jones a Království křišťálové lebky je sice bezesporu kvalitním titulem, kterému nechybí to, co předchozí trilogii, tedy sympatické postavy, adrenalinové automobilové honičky, svižné rvačky a samozřejmě humor, hlavnímu hrdinovi tak vlastní, ale je tu ono pověstné ale…

A oním „ale“ je příběh. Respektive jeho finále. Jistě, že vám tu nevylíčím, o co vlastně jde, ale řekněme, že konec dost fanoušků pobouřil a nemile překvapil. Na druhou stranu, vlastně už od prvních minut je možné odhadnout, jaké dějové vyvrcholení nás čeká, takže já osobně jsem nějak znechucen nebyl a už od počátku jsem byl připraven na to, co pro nás scénář připravil.

Čtvrtý díl je zasazen do roku 1957, kdy v Americe vrcholí fobie z komunistů. A i když je více méně přehnaná, tak své důvody má. I Indiana Jones (Harrison Ford) to brzy pochopí, když je unesen ruskými vojáky vedenými doktorkou Irinou Spalko (Cate Blanchett), která pro Stalina hledá mystické artefakty, které by mohly být využity jako zbraň.

Velice ji zajímá tajemné město ze zlata, ve kterém se prý skrývá nesmírná moc. Rozjíždí se kolotoč událostí, do kterého se zaplete Jones, jeho bývalá milenka Marion (Karen Allen), jejich syn Mutt (Shia LeBeouf) plus pár dalších lidí.

Hlavní hrdinové se musejí vypořádat jak s Irinou, která je stejně chladná jako ruské počasí a navíc velmi zkušená bojovnice, tak s různými pastmi a nástrahami, které jsou jedněmi z hlavních ingrediencí filmů o Indiana Jonesovi.

Film, i přes stopáž více než dvě hodiny, rychle ubíhá a rozhodně neposkytne dost času, aby se člověk nudil. Harrison Ford už je sice pán v letech, ale ohání se pořád relativně slušně (i když neohebné klouby už jsou trošku znát) a jeho bič je stále přesný. Rozvernost původních filmů nechybí ani ve čtvrtém dílu.

Dojde i na množství speciálních efektů a i ty jsou zvládnuty na jedničku. Naštěstí nejsou přítomny v každé druhé minutě, aby nerozmělnily účelnou retro atmosféru filmu, ale je jich tu tak akorát, aby přidaly na atraktivitě.

Opět asi půjdu proti proudu, ale budu si stát za svým a řeknu, že konec filmu není tak hrozivý, jak spousta lidí vyhrožovala. Jistě, že by mohl být promyšlenější, protože tento je relativně fádní, ale jde jen o lehce zkaženou třešinku na jinak velmi chutném dortu.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Steven Spielberg
Hrají: Harrison Ford, Cate Blanchett, Karen Allen, Shia LeBeouf, Ray Winstone, John Hurt, Jim Broadbent, Igor Jijikine

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest O, mein Gott2/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)