Dneska je středa, 17.08.2022, svátek má Petra, venku je 27°C, 144 online
TV 10:35:44

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14200x
Přidáno:
24.09.2007
Autor:
Chen
 

Hory mají oči 2 - The Hills Have Eyes 2

obal

Remake Cravenova hororu Hory mají oči před rokem slavil v kinech velké úspěchy. O rok později se o to samé snaží druhý díl. Ale bohužel, došlo ke změně režiséra, což film hodně poznamenalo. Zatímco Alexandre Aja uměl pracovat s atmosférou, a přestože se nevyhýbal brutalitě, uměl jí využít tak, aby nebyla samoúčelná. To režisér druhého dílu Martin Weisz chce prostě šokovat a znechutit, což ukáže už úvodní scéna, ve které rodí spoutaná žena malého mutanta. Za pár minut sledování filmu vám musí být jasné, že tady půjde hlavně o to, aby krev tekla plnými proudy a vnitřnosti létaly vzduchem co nejčastěji.

Další věcí, která podráží filmu nohy je scénář, který nemá špatnou zápletku, ale chování postav a to, že za se dá následující děj odhadnout skoro přesně (i když přiznávám, že jednou mě překvapilo, když přežila hrdinka, u které jsem to nečekal). Opět se dostáváme do oblasti, kde probíhaly nukleární testy (a skrývá se zde skupina ozářených horníků). Ale zatímco v Hory mají oči do ní zabloudila rodina, tentokrát se sem vydává jednotka vojáků ve výcviku. Samozřejmě, protože jsou to „zelenáči“, dá se občas přehlédnout, že se nechovají jako profesionálové, ale to, co tato parta předvádí je prostě úsměvné. Přestože nacházejí mrtvá těla, z okolních skal se ozývají zvuky u kterých běhá mráz po zádech a čas od času se někde mihne zmutovaný kanibal, naše vojandy a vojáci prostě nehodlají nosit zbraně a nechávají je nejlépe co nejdále od sebe, aby je mohli krvelační zabijáci ukrást.

Chování postav je někdy vrcholně nelogické a dělají vše proto, aby co nejdříve skončily na řeznickém stole. Navíc jsou hlavní charaktery napsány příliš šablonovitě a scénář jim nedovoluje výrazněji se projevit. Máme tu hodného pacifistu (ve vojenské jednotce?), přehnaně drsného střelce (který ovšem trošku ztrácí na respektu, protože je výškově nejmenší), drsného velitele, matku, která si pouští na mobilním telefonu svého malého zpívající synka… Nikdo nepřekvapí, snad jen druhá žena v týmu, která se z počátku chová tak, že čekáte, že brzy skončí se sekáčkem v hrudním koši, ale nakonec se vzpamatuje a začne se projevovat vcelku sympaticky.

Ale žádné hlubší seznamování neproběhne. Nejdříve se zmatení vojáci prohánějí po skalách, aby zjistili, že po nich pase skupina extrémně silných a odolných kanibalů, kteří by mužskou část jednotky rádi pověsili na háky ve spíži a ženskou část znásilnili a tím zajistili pokračování svého rodu. Poté, když jsou jim ukradena lana (samozřejmě, že je nechají bez dohledu), musejí se vydat skrze šachty a dostat se pryč.

Weisz umí docela napínat. V prvních minutách filmu buduje atmosféru s pomocí děsivých zvuků a míhajících se stínů. A funguje to. Jenže následně se nechá i on strhnout oblíbenou kratochvílí hororových tvůrci a snaží se za každou cenu znechutit a šokovat. Aja také nebyl zrovna útlocitný a nebál se rozstřelených hlav a zaživa upálených. Jenže zatímco on toto nepoužíval nesmyslně, Weisz to s brutalitou přehání. Záběry na rozcupovaná těla, vypichované oči, hrabající se prsty v díře v hlavě nebo rozmlácení hlavy kamenem jsou zbytečně natahované a detailní.

Je pravda, že Hory mají oči 2 občas opravdu připraví fungující lekačku a některé scény, kdy se přeživší vojáci snaží zahlédnout kanibala ve tmě za pomoci malé baterky jsou relativně děsivé. Jenže, pak se zase vše zvrtne a už se díváme na prsty v lednici, střeva na stole a další nechutnosti.

Pokud srovnáte Hory mají oči 2 s horory jako Pach krve, Dům voskových figurín a podobnými tituly, dojdete k výsledku, že jsou zmíněné filmy zhruba na stejné úrovni. Ale oproti prvnímu dílu jsou na tom Hory mají oči 2 o dost hůře.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Martin Weisz
Hrají: Michael McMillian, Jessica Stroup, Daniella Alonso, Jacob Vargas, Lee Thompson Young, Michael Bailey Smith, Derek Mears

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest KOMENT4/10
guest Hory maj oči2
guest otta10/10
guest the hills have eyes2
guest The hill have eyes 2
guest hory mají oči 2
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (6)