Dneska je čtvrtek, 26.05.2022, svátek má Filip, venku je 18°C, 67 online
TV 20:36:50

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7973x
Přidáno:
27.10.2008
Autor:
Chen
 

Hellboy 2: Zlatá armáda - Hellboy II: The Golden Army

obal

Tento rok se může pyšnit adaptacemi comicsů, které svou kvalitou zastínily většinu konkurence. Temný rytíř nebo Ironman jsou kousky, na které se nezapomíná. A tak to pokračování Hellboye mělo velmi těžké, aby se prosadilo.

První díl si extra velký majlant nenahrabal, ale zaplatil se a především kvalitativně uspěl. I tak je ale překvapením, že bylo odklepnuto další pokračování, protože producenty spíše než hodnocení zajímá to, kolik titul přinesl peněz do jejich nacpaných trezorů. Ale režisér Guillermo del Toro si stál za svým a trval na tom, že svého oblíbeného hrdinu znovu přivede na filmová plátna.

Hellboy (Ron Perlman) stále pracuje pro americkou vládu, společně se svou milenkou, oheň metající Liz (Selma Blair) a pod vodou dýchajícím Abeem (Doug Jones). Jejich poněkud zvláštní sestavě velí Tom Manning (Jeffrey Tambor), který si s Hellboyem zrovna nerozumí. Přece jen, Manning se zuby nehty snaží udržet existenci svých podřízených v utajení a Hellboy se rád postaví před fotoaparát a ještě přidá úsměv a autogram.

Proto je na post velícího dosazena nová osoba, i když ne tak doslova, doktor Krauss (James Dodd/Seth McFarlane/John Alexander), jehož tělo je pouze troška kouře udržovaná ve skafandru. A ani ten si s Hellboyem zrovna nesedne. Krauss trvá na striktním dodržování pravidel a Hellboy na to… kašle.

Má jiné starosti, než být neviděn. Občas se chytnou s Liz a řekněme, že milenka, která zvládne v okamžiku vyvolat výbuch (nejen slovní) dokáže pěkně zkomplikovat život a navíc elfí princ Nuada (Luke Goss) hodlá vyvolat válku s lidmi.

Na Hellboye se tedy musí vypořádat se svým vztahem s Liz, s tím, že ho veřejnost nepřijala tak kladně, jak doufal a navíc ještě neustále měřit síly s Nuadou a jeho poskoky, mezi které patří pár centimetrů velké nenažrané Zubničky, ale také desítky metrů vysoký lesní bůh.

Upřímně řečeno, romantická rovina, byla na Hellboye až příliš sentimentální a z mého pohledu byla pro film možná až rušivá. Téma Hellboy VS veřejnost už je vyřešený lépe. Není mu věnováno příliš pozornosti, ale pro příběh hraje toto téma důležitou roli, protože když Hellboy zjistí, že lidi nezajímá, že pomáhá, ale to, jak vypadá, a že není jako oni, trošku ho to znervózní. A toho zneužije princ Nuada, který se snaží Hellboye přesvědčit, že není jedním z nich, a že se má postavit proti nim, protože ho stejně zavrhnou.

Ale Hellboy není tak snadno manipulovatelný a navíc, princ Nuada nemá zrovna mírumilovné metody vyjednávání, takže nakonec se Hellboyova kamenná ruka střetne s Nuadovým magickým kopím. A jejich souboje jsou zvládnuty velmi dobře. Mají spád, jsou přehledné, efektní a svižné.

Po obrazové stránce nelze Hellboyovi nic vytknout. Guilermo del Toro vytvořil fascinující svět zaplněný podivuhodnými bytostmi, které jsou důkazem toho, jak bujnou mají tvůrci fantasii. Taková návštěva trolího trhu je přehlídkou neuvěřitelných kreatur, které jsou stvořeny s velkou hravostí a představivostí.

Druhý díl je o poznání obrazově vypilovanější, než první, ale současně se v záplavě kvalitních vizuálních efektů neztrácí výraznost zúčastněných postav. Jediné, co mě opravdu mrzí je, že film rozpadá do několika rovin, z nichž některé nejsou až tak dobře zvládnuté a do Hellboye nezapadají, tak jak by měly. Ale i tak patří Hellboy 2: Zlatá armáda k povedeným titulům inspirovaných comicsem a v konkurenci se neztratí.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Guilermo del Toro
Hrají: Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, Jamess Dodd, Jeffrey Tambor, John Alexander, Anna Walton, Seth McFarlane, John Hurt, Brian Steele, Mike Kelly

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
davids123 RE: Dobra recenze
davids123 nádhera
were Dobra recenze
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (3)