Dneska je sobota, 02.03.2024, svátek má Anežka, venku je 7°C, 28 online
TV 08:31:34

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
10499x
Přidáno:
28.09.2009
Autor:
Chen
 

G. I. Joe – G.I. Joe: The Rise of Cobra

obal

Tenhle filmík prostě někdo neměl už před jeho vznikem rád, jaké je jiné vysvětlení pro situaci, která před jeho premiérou nastala. Objevila se (samozřejmě falešná) zpráva, která nekompromisně tvrdila, že byl režisér Stephen Sommers (Mumie, Mumie se vrací, Van Helsing) odvolán ze střižny, protože někdo se musel pokusit zachránit, co se dá, poté někdo vypustil další „zaručené“ informace, že neproběhne novinářská projekce, protože se studio bojí, že by byl titul rozcupován na kusy a hle, on to byl všechno, a jiné slovo nelze použít, kec.

Ne, že by byl G.I. Joe skvost kinematografie, ale rozhodně to není takový propadák, jak někteří strašili. Vlastně můžu říct, že jde o jeden z nejlepších letních blockbusterů, které jsem kdy viděl. A termín letní blockbusterů zdůrazňuji, protože tenhle žánr má určitá specifika. Většinou sází na to, že budou oslněny vaše oči a to, že mozek si odpočine. Příběh, herecké výkony a podobné záležitost jsou až na druhé koleji.

A G.I. Joe se v tomto příliš neexperimentuje, byť obsazení není vůbec špatné a herci se na akční žánr snaží opravdu hodně, tak nejvíce si užijí ti, co mají rádi vizuální zábavu. Krásné ženy, vynikající souboje, neustále honičky, přestřelky a ninjové, to je to, o čem G.I. Joe je a to je tom, v čem G.I. Joe rozhodně neuklouzává.

Musíte si ale uvědomit jednu věc, G.I. Joe je inspirovaný sérií hraček, jejichž hlavním účelem bylo a je podporovat americký patriotismus. Co z toho plyne? Tak zaprvé, stejně jako „příbuzní“ Transfomers, i vojandy a vojáci G.I. Joe se neberou až tak vážně a druzí zmínění ještě více rezignují na jakýkoliv pokus o realističnost. Nemůžete přece čekat, že hračkami inspirovaný film bude polodokumentární záležitost o životě emocionálně deprimované vojenské jednotky. Jestliže je vám více než patnáct a nejste schopni v sobě probudit to dítě, které si ještě teď hraje s autíčky a na chodbách v práci, když ho nevidí, si hraje na ninju útočícího ze stínů, pak vás film asi neosloví. V opačném případě bude G.I. Joe váš splněný sen.

Co se týče patriotismu, tak to není tak hrozné, jak by se dalo čekat. Žádné mávání americkou vlajkou, hrdinové jsou sice prototypem dokonalého morálně nezkaženého hrdiny, ale je to opravdu ve snesitelné míře, která nebude mimoamerické publikum vůbec otravovat a obtěžovat.

Zlo a dobro je jasně definováno, což se také dalo očekávat, ale je to spíše v dobrém slova smyslu, ti krutí proti těm hodným, o tom G.I. Joe je i v plastikové podobě. A mladší publikum by zrovna nekvitovalo s povděkem to, že ten zohavený doktor řeší morální dilema, které pramení z jeho psychických problémů, které si prožil v dětství, a že ten milý Voják tápe, zda zvolit boj za spravedlnost nebo finanční úplatek, jenž by pomohl strádajícímu sirotkovy z ulice.

Americký podtitul filmu (The Rise of Cobra) napovídá, že první (a určitě ne poslední díl) se týká vzniku úhlavního nepřítele jednotky G.I. Joe – Cobry. Ale také se dozvíme, jak se Duke (Channing Tatum) a Ripcord (Marlon Wayans) stávají členy organizace G.I. Joe, konkrétně týmu Alpha, který zahrnuje nemluvného ninju Snake Eyee (Ray Park), drsného Heavy Dutyho (Adewale Akinnuoye-Agbaje), technického génia Breakera (Saïd Taghmaoui) a geniální Scarlett (Rachel Nichols).

Proti nim stojí obchodník McCullen (Christopher Eccleston), jehož pravou rukou je krásná Baronka (Sienna Miller) a Storm Shadow (Byung-hun Lee). Důležitou roli hraje i zohavený vědec zvaný Doktor (Joseph Gordon-Levitt).

Z klaďasů je nám ještě představen generál Hawk (Dennis Quaid) a jeho nejbližší spolupracovnice Cover Girl (naše tompodelka Karolína Kurková).

Dočkáme se i pár známých tváří v menších, ale výrazných rolích, například znalcům filmové Mumie určitě bude povědomý podlý Zartan (Arnold Vosloo) nebo kladný seržant Stone (Brendan Fraser).

Nejvíce pozornosti je věnováno (radujme se, ninjové jsou prostě fajn), a to v podobě flashbacků, Shadow Stormovi a Snake Eyeovi a Dukeovi a Baronce, které spojuje společná minulost. Ale všichni ostatní se také dostanou ke slovu a likvidování protivníků.

Stephen Sommers se s ničím nezdržuje, žádné dlouhé vysvětlování a přechází rovnou k tomu, co mu jde nejlépe a to je akce. Někdo považuje jeho styl za přepálený, ale já osobně si myslím, že jeho přehánění v určitých momentech je pro G.I. Joea jako dělané. Po chvíli už nastupují honičky v autech, ve vzduchu, v ponorkách, střety ninjů, přestřelky a na tempu už se neubírá a musí se nechat, že skvělé jsou jak akční momenty ve sci-fi provedení (ty, ve kterých se objevuje spousta triků), ale i ty umírněnější (pro příklad hned počáteční bitka nebo moment, kdy se Duke, Ripcord a Rex Lewis účastní válečné vřavy).

Vizuálních triků je tu opravdu požehnaně a nikdo se tu nesnaží, aby byly co nejuvěřitelnější, ale o to, aby byly co nejzábavnější. Daří se. Našinec si asi bude ťukat na čelo, když uvidí jak se nad pražskými exteriéry tyčí Eiffelova věž, ale co, nebuďme hnidopiši. Připravte se na hypermoderní ponorky, letadla, sněžné skútry i obleky, které si sice nerozumí s fyzikálními zákony, ale o to tu není, „vo co kráčí“. Mnohem důležitější je, že tyto chvilky zvedají adrenalin a nutí juchat to dítě ve vás.

Můj názor je jednoduchý, to, co se filmu stalo před uvedením, to si v žádném případě nezaslouží. Je to odlehčená uvolněná zábava, která je dokonale vhodná pro to, nakoupit popcorn, velký kelímek pití s brčkem, zarazit se do sedačky a Bez dechu sledovat nereálnou, ale svižnou adrenalinovou jízdu. Osobně je to pro mě splnění filmového snu, který jsem měl někdy v patnácti a i teď, když je mi skoro dvakrát více, tak si ho naplno užívám.

A mimochodem, uvidíte pravděpodobně nejdrsnější souboj mezi těsně předpubertálními dětmi (flashback týkající se minulosti obou ninjů).

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Stephen Sommers
Hrají: Channing Tatum, Rachel Nichols, Marlon Wayans, Byung-hun Lee, Ray Park, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Christopher Eccleston, Joseph Gordon-Levitt, Sienna Miller, Dennis Quaid, Karolína Kurková, Arnold Vosloo, Brendan Fraser

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest G.I. Joe10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)