Dneska je pondělí, 22.04.2024, svátek má Evženie, venku je 1°C, 24 online
TV 23:33:16

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2005
Hodnocení autorem:
tip
Hodnocení čtenáři[5]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14890x
Přidáno:
27.02.2007
Autor:
Chen
 

Final Fantasy VII: Advent Children

obal

Je to už spoustu let, kdy jsem ovládl ulici se svým novým Pentiem 75 a stal se králem hráčů v celé čtvrti. Hodiny a hodiny jsem trávil u monitoru, jehož obrazovka nebyla o moc větší než displej mého současného mobilu. Užíval jsem si to. Užíval jsem si to dny, týdny, měsíce, možná pár let. Jenže časem nadšení opadlo a dostal jsem se dokonce do fáze, kdy mě na hrách nejvíce zajímaly animace. A některé tituly se v této oblasti opravdu mají čím chlubit. Především asijské projekty mají tak dechberoucí animace, že člověk musí po jejich zhlédnutí násilím stáhnout víčka přes oči, protože jinak by byly údivem vykulené minimálně týden. Jestli jste někdy hráli Onimushu nebo Final Fantasy, víte, že nepřeháním. Osobně nejsem velkým znalcem druhé zmíněné legendární řady japonských RPG. Ovšem i tak vím, že jde o naprosto kultovní záležitost. A je to k tomu spoustu důvodu. Sice jsem hrál jen Final Fantasy X-2, Final Fantasy VII: Dirge of Cerberus a před pár hodinami jsem dohrál úžasné Final Fantasy XII, ale i to mi stačilo k tomu, abych bez okolků tvrdil, že Final Fantasy je špičkou herního světa.

V roce 2001 se tento fenomén pokusil proniknout i na stříbrné plátno, konkrétně s filmem Final Fantasy: Esence života, ale nedařilo se mu tak, jak bylo očekáváno. Šlo sice o vrchol technických možností tehdejší animace, ale po příběhové stránce nám to trošku drhlo (i když já osobně si myslím, že charaktery byly mnohem propracovanější než v mnoha jiných a hraných filmech). Ono to bude spíš tím, že jelikož FF hry disponují dějem, který je propracovaný do posledního detailu, se od toho ve Final Fantasy: Esence života čekalo mnohem více. Objektivně řečeno ovšem tak špatný není, více méně je to mírný nadprůměr.

Zdálo se, že po tomto neúspěchu zůstane FF věrné jen konzolím, popřípadě PC a filmový svět už mu zůstane uzavřený. To ale bylo jen zdání. Rok 2005 přinesl na DVD/VHS projekt nazvaný Final Fantasy VII: Advent Children. Hra Final Fantasy VII je považována za jednu z nejlepších nebo dokonce naprosto nejlepší v celé sérii, takže to byla sázka na jistotu. Miliony fanoušků se na DVD podívají už jen ze zvědavosti. A nebudou zklamáni. Popravdě, budou nadšení. Desítky odkazů na herní předlohu a rozvíjení osudů jejich oblíbených hrdinů je to, co od filmu dostanou. Běžný divák ale bude v tom, co se děje na obrazovce asi ztracený. Nebude tušit, co se to před ním objevuje za lidi, proč provádějí to, co provádějí, o čem to mluví, vlastně většinu času bude v příběhu ztraceni. Scénář se snaží vysvětlit (i když ne přespříliš intenzivně), o co tu jde, ale mluví se tu o termínech, postavách, energiích a událostech, o kterých nehráč bude něco detailnějšího vědět stěží.

Ale tím jsem vás nechtěl odradit od sledování. I přesto, že v přibližně 90 minutách, které na vás čekají, nebudete tušit která bije, pak stejně budete sledovat Final Fantasy VII: Advent Children s nadšením. Bez přehánění jde o jednu z nejvíce adrenalinových jízd, které máte šanci vidět. V některých chvílích téměř zapomenete, že jde o 3D animovaný film a budete si FF užívat jako nefalšovanou adrenalinovou pecku, která hledá konkurenci stěží. Je téměř neuvěřitelné, co grafici dokázali. Momenty romantických zákoutí, ve kterých si jemný vánek mírně pohrává s okvětními lístky květin střídají gigantické souboje, jejichž výsledkem je zničení několika bloků města či zběsilé honičky na motorkách, které vám zvednou tep do téměř nesnesitelných výšin.

Pokud by šlo o hraný film, pak by byl rozpočet tak vysoký, že by ho nedaly dohromady snad ani všechna velká hollywoodská studia. Ale jelikož jde o snímek kompletně vytvořený na počítači, mohou si tvůrci dovolit takové kousky, kterým se nehrabe Matrix ani po kotníky (stěží by se vyšplhal k nehtům prstů na noze). Dokonce dojde i na „zpomalovačky“, ve kterých se ty nejdivočejší momenty na okamžik téměř zastaví, aby vás následujících vteřinách opět vrhly do strhující tempa. Kamera opravdu ví, co se sluší a nabízí úhly a záběry, které dělají z akčních chvilek naprostou lahůdku.

Nakonec vám bude takřka jedno, že na vás děj hází páté přes deváté (smrtelný virus, mystickou životní energie, gigantická monstra, magii), že neznáte osudy těch, kteří se ve filmu objevují a ani netušíte, čeho se týkají „flashbacky“ hlavního hrdiny Clouda, ve kterých se zjevuje (pro vás) cizí žena. Pro ty, kteří ví, co se ve hře Final Fantasy VII odehrávalo je tu informace, že děj filmu sleduje události dva roky po elektronické inspiraci, a že se dočkají spousty charakterů, které jsou známe především z ní.

Technická stránka Final Fantasy VII: Advent Children je přesně taková, jakou čekáte. Předměty, oblečení, stroje i efekty jsou ukázkou vrcholného mistrovství grafiků, kteří na filmu pracovali. Jediné, mírně rušivé je zpracování postav, jejichž pokožka působí příliš „voskově“. Lidé tu nemají žádné vrásky, ani jizvy, jejich kůže působí až rušivě dokonale. Dostatečnou kompenzací tohoto neduhu je ale výtečné rozanimování jejich pohybů, které dokonale odráží pohyb skutečných žijících lidí. Okolí, oděvy, voda… vše vypadá téměř nebo naprosto reálně. K technické stránce se dá dodat jen jedno: „Tak to je něco“.

Ochuzeni nebudou ani vaše zvukovody, protože jak namluvení, tak zvukové efekty a hudební podbarvení je na nejvyšší úrovni. Budete si ale muset přivyknout tomu, že v jedné chvíli uslyšíte chorálové sbory doprovázené dunivou elektronickou hudbou, aby ho za okamžik vystřídaly éterické emocionální písně, které plynou velmi pomalým tempem.

U nás (přestože ve světě šlo o velký hit) je Final Fantasy VII: Advent Children filmem pro fajnšmekry. Jen málokdo o něm ví, ale ti co ano, jsou nadšení (nebo určitě drtivá většina). Překvapivě i u nás je k dostání tento výtečný film na DVD a to dokonce v dvoudiskové edici Final Fantasy VII S.E. (oficiální český název je bez přídomku Advent Children). Dokonce za přijatelnou cenu kolem Kč 370,--. Dabing je anglický nebo japonský, titulky jsou dostupné i v češtině (osobně doporučuji japonské namluvení s českými titulky).

Milovníci herní série mají určitě DVD s tímto filmem doma, ale i vám, kteří netušíte, o co jde, Final Fantasy VII doporučím. Když už vás nezaujme nic jiného, tak technická a akční stránka je naprosto výtečná a nemá obdoby. Asi budete trošku hůře skousávat mluvící zvířata a různé absurdní bytosti, ale slovo „FANTASY“ není v názvu nadarmo. Je to svět, ve kterém je vše možné a nic zakázané, je magický, je okouzlující, je pestrý a je strhující. Alespoň pro mě ano.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Tetsuya Nomura a Takeshi Nozue
Hrají: Takahiro Sarukai, Maaya Sakamato, Ayumi Ito, Shotaro Morikubo, Keiji Fujiwara, Taiten Kusunoki, Kenji Nomura, Shogo Suziki, Yumi Kakazu, Hideo Ishikawa
Délka: 90minut

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Hry Final Fantasy...

Celkem 232 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
guest Japonský trhák10/10
guest Advent children9/10
guest FF10/10
Lews FinalFantasy VII : Advent Childrentip
Chen RE: FinalFantasy VII : AdventChildren
guest FinalFantasy VII : AdventChildren9/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (6)