Dneska je sobota, 22.06.2024, svátek má Pavla, venku je 20°C, 34 online
TV 21:12:05

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
12013x
Přidáno:
30.08.2010
Autor:
Chen
 

Fame - cesta za slávou

obal

Fame je remakem muzikálu z roku 1980, který, to se klidně přiznám, si už vlastně ani nepamatuji. Jediné, co se mi vybavuje je ústřední píseň Fame, kterou snad ani nejde neznat. Omlouvám se tedy všem fanouškům původní verze, že nebudu srovnávat, ale budu hodnotit film jako samostatný titul.

Fame se věnuje partičce mladých lidí, kteří měli to štěstí (respektive talent), aby se dostali na elitní střední uměleckou školu. Mezi hrdiny najdeme režiséry, tanečníky, hudebníky nebo zpěváky a film se rozhodně nesoustředí na jednoho nebo dva, ale je jich slušné množství.

Děj je vlastně takovou mozaikou jejich jednotlivých příběhů, kdy v podstatě každý z nich řeší nějaký problém – neschopnost se uvolnit, příliš přísné rodiče, špatné známky, lásku, nedostatečné nadání pro profesionální uměleckou dráhu nebo špatné vynaložení peněz.

Ovšem postav je tolik, že žádné se nedostane tolik prostoru, aby se divák skutečně začal zajímat o to, co prožívají. Navíc, snad každý ze zúčastněných má standardně klišoidní starosti, které nejsou prezentovány vůbec originálně a jejich „vyřešení“ se ve většině případů odehraje v závěrečných minutách a ve zběsilé rychlosti.

Nechci filmařům kecat do práce, ale kdyby si vybrali dva tři hlavní hrdiny a jim věnovali dost času, asi by šlo o lepší volbu, protože takhle se pozornost tříští mezi spoustu sice sympatických lidí, ale žádný nemá tolik prostoru, kolik by bylo třeba.

Mezi tyto dějové „střípky“ jsou vložena hudební čísla, ať už taneční nebo pěvecká, která jsou zvládnuta na dobré úrovni. Vyjma závěrečné scény žádná nebere dech, ale nejsou špatné občas i emocionálně osloví. Ale přiznám se, že mně se nejvíce líbila ne úplně vážně pojatá taneční scéna během závěrečných titulků.

Obsazení je fajn. Nejde o profláklá jména, ale o docela talentované mladé herce a zpěváky, kteří nepůsobí dřevěně, a jejich snaha hrát není k smíchu, jak je občas u podobných titulů docela běžná praxe.

Trošku matoucí je, že Fame sleduje všechny čtyři roky na střední škole a kromě toho, že je ústředních postav hodně, mění ještě svůj vzhled (především účes), takže občas si člověk říká: „Kdo to je?“, než si uvědomí, že jde o už viděného hrdinu.

Pokud chtěla být Fame vážným dramatickým filmem, který mapuje těžkosti života mladých idealistických umělců, měla ubrat na kvantitě postav a jestli chtěla být oddechovým hudebně-tanečním projektem, tak asi neměla být tak vážná.

Takhle jen pozornost skáče od lidských momentů k uměleckým chvilkám a zpátky a působí trošku nesourodě. Jako puzzle, které ale dohromady nedává zrovna dokonalý obraz. Je jasné, že cílovým publikem bylo mladé publikum, které sice asi nemá nic proti tomu, když ta kráska nebo hezoun řeší nějaký menší problém, ale když se to děje většinu času a ještě u sedmi nebo osmi lidí, už to tak zábavné není. A starší divák zase nebude nadšený z toho, že dramatické linie jsou příliš povrchní.

Docela překvapením je, že na konci si všichni nesplní své sny, ale pochopí, že ne všechno, co si představují, se může stát skutečností, takže žádný nereálný happyend. Všichni jsou sice spokojeni, ale někteří jsou nuceni polevit z toho, po čem toužili.

Nemůžu říct, že by Fame – cesta ke slávě byl vysloveně špatný film, jen prostě tápe mezi tím, o co mu jde především. Pokouší se mít výraznou dramatickou rovinu, ale tu dokáže jen nastartovat, ale ne pořádně rozpracovat. Umělecká složka je na tom lépe, i když tanečních a hudebních momentů mohlo být o trošku více.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Kevin Tancharoen
Hrají: Kay Panabaker, Walter Perez, Naturi Naughton, Asher Book, Kherington Payne, Anna Maria Perez de Tagle, Collins Pennie, Paul McGill, Paul Iacono, Charles S. Dutton, Kelsey Grammer, Kristy Flores, Megan Mullally

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny