Dneska je neděle, 02.10.2022, svátek má Olívie, venku je 12°C, 87 online
TV 20:43:25

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2002
Hodnocení čtenáři[7]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14481x
Přidáno:
11.07.2003
Autor:
Chen
 

Equilibrium

obal

Další důkaz, že bez citů to nejde…

Ne, opravdu nejde o další naivní romantickou komedii (i když několika sentimentálních okamžiků se dočkáte), naopak Equilibrium je temný sci-fi thiller. A to ne ledajaký, ale opravdu vynikající…

Já osobně jsem o tomto titulu příliš nevěděl, dokud se na něj neobjevila upoutávka v televizi. Ta ve mně probudila zájem, který byl vyvolán především vizuálním zpracováním. Dá se říct, že jediný film(y), který může, v obrazovém zpracování, Equilibriu konkurovat je Matrix (a samozřejmě Matrix Reloaded). Ale nenechte se mýlit, Equilibrium nemá s Matrixem společného tolik, kolik by se mohlo na první pohled zdát. Jistě, je zde několik příbuzných bodů (ať už je to zmíněné podobné vizuální zpracování nebo například to, že se oba tituly odehrávají v blízké budoucnosti), ale není jich tolik, aby mohly být nazývány konkurenty.

Svět dvacátého prvního století – svět, po třetí světové válce. Lidem bylo jasné, že další podobný konflikt by byl koncem druhu Homo Sapiens. Proto jsou nastolena nová pravidla a zákony. City, jako kořeny, nenávisti a sváru jsou zakázány a potlačovány látkou zvanou Prozium, kterou si většina lidí dobrovolně vpichuje do těla. Vše, co by mohlo vyvolat jakoukoliv emoci je označeno jako nelegální a ve většině případů zničeno. Ale existují lidé, kteří odmítají potlačovat své city, jsou to citoví zločinci. A právě proto vznikli Klerici, muži ve službách Otce, jejichž úkolem je hledat tyto muže a ženy. Jsou tvrdě trénováni, aby se z nich staly dokonalé „stroje“, které budou schopny bez mrknutí oka likvidovat kohokoliv, kdo se vzpříčí vůli Otce. Jedním z nich je John Preston, jeden z nejlepších Kleriků. Jenže shodou okolností (i když to není tak úplně pravda…) nevezme dávku Prozia – začne poznávat kouzelnou a svůdnou moc emocí, která ho pohltí natolik, že se rozhodne postavit na stranu odboje…

Dá se říct, že jde o klasický příběh, kdy ten „zlý“ pochopí, že pravda je na opačné straně. To není děj nikterak originální, ale v podání režiséra a scénáristy Kurta Wimmera a především díky výkonům hlavních představitelů, je nám nabízen v naprosto jiném podání, které lze nazvat skvělým.

Hlavní role se ujal Christian Bale (Království ohně), který předvedl už v Americkém psychu, že role nekompromisního zabijáka je pro něj jako dělaná. Ale překvapivě i jeho pomalý přerod v citlivého muže ztvárnil svérázným, ale vynikajícím způsobem. Pozornost si také zaslouží výkon Emily Watson v roli jedné z rebelů.

Přestože valnou část filmu tvoří přetransformování Johna Prestona zabijáka v Johna Prestona muže, plného emocí, dočkáte se i několika akčních scén. A věřte mi, že každá z nich je opravdovým skvostem.

Pocit šedivého, bezvýrazného světa vyvolávají exteriéry, které mají něco z Batmanovského Gothamu, Total Recallu a podobných titulů.

Opravdu nemám Equilibrium, co vytknout. Dlouhou dobu jsem neviděl žádný titul, který by byl nabytý takto zvláštní atmosférou, disponoval vynikajícími hereckými výkony a byl dobře řemeslně odvedený.

Je jen škoda, že mu chyběla dostatečná mediální propagace, protože myslím, že by si zasloužil opravdu velkou pozornost. A to se o mnoha jiných titulech říct nedá…

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Kurt Wimmer
Hrají: Christina Bale, Sean Bean, Dominic Purcell, Angus MacFadyen, Taye Diggs, Emily Watson, Emily Siewert, Francesco Calabras, William Fichtner

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
crevicek supper
guest Skvostnýtip
guest hmmmm
Pan_Karton luxus10/10
blick miluju,miluju,miluju!!!!10/10
blick equi:10/10
Rasta James Je užasný.. a Výte proč!!
wildwomen úžasný10/10
guest :o)2/10
Judge_Dredd boží!!!!!!!!!!!!!!10/10
samara budoucnost
guest eq
Notrdam Equilbrium
Aldus adfa
kristian equilibrium fan
k.eight.a Mix knihy 1984 & Matrixu
seal kolem dokola
guest Farma zvířat
Iron_Storm vyborny
guest RE: Chyba v Matr... Equilibriu
Infinity Vzdyt to neni zadna komedie! ale je to jeden z nejlepsich filmu...
Lendys prave jsem to videla
guest Eg:
Sairus-virus ČTĚTE !!!
Gelacke City Ano? NE?
Zombius Stát Librium a jeho bojovníci
guest Eq
guest skvely film!!!!!!!!!!!!!!a komu se nelibi tak je to jeho vec ale je to debil
guest RE: SCIFI KOMEDIE? SI DELAS PRDEL NE>?
Komar Vylepsenej Matrix
guest George Orwel 1984
guest RE: SCIFI KOMEDIE? SI DELAS PRDEL NE>?
guest ty bouchačky
Bajda Equilibrium
Umijaky Eq
Tom Chyba v Matr... Equilibriu
Cryspy RE: RE: Tak to vezmem po pořadě
Mussolini-FASCI i
Trinity009 RE: Tak to vezmem po pořadě
bluehead good
goomba Chen
Cryspy Tak to vezmem po pořadě
acidofil RE: SCIFI KOMEDIE? SI DELAS PRDEL NE>?
guest SCIFI KOMEDIE? SI DELAS PRDEL NE>?
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (44)