Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 18°C, 19 online
TV 11:37:50

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9700x
Přidáno:
15.10.2009
Autor:
Chen
 

Dragonball Evolution – Dragonball: Evoluce

obal

Existuje několik případů toho, že i když ještě film nevyšel, už přibližně víte, že dostane od recenzentů za uši (bez ohledu na jeho kvality). Je to otázka námětu, některé jsou prostě považované za nezfilmovatelné a i kdyby byl výsledný produkt výborný, stejně se mu nedostane uznání od kritiků.

Ale já jsem ten typ, který na jejich názor ve finále stejně kašle, a když ho ukázky zaujmou, tak recenze nerecenze, maže do kina, popřípadě do půjčovny. U Dragonball: Evoluce mi bylo ihned jasné, co mě čeká – svižné akční dobrodružství plné pestrobarevných efektů a bojových scén, u kterého si budou dospělí ťukat na čelo.

Já jsem v duchu pořád ten člověk, který si představuje, že se u něj projeví nadpřirozené schopnosti, najde magický artefakt nebo zachrání tajemnou kráskou před bandou krvelačných ninjů, takže asi chápete, že podobný styl filmu mi není vůbec proti srsti.

Pokud nejste divák, jemuž nevadí se ve 30 podívat na Nekonečný příběh a nenápadně koukat z okna, jestli tam nečeká Kamenožrout nebo Falko, není Dragonball nic pro vás. Ona už seriálová kreslená podoba není záležitostí pro každého. Já osobně mám tyhle (pro Evropana asi přestřelené) asijské série, kde se metají kouzla, objevují se nadpřirozené bytosti po tuctech, krásné dívky bojují a sympatičtí nešikové se stávají hrdiny ve velké oblibě a filmová podoba Dragonballu, dle mého, ostudu kreslené předloze v žádném případě nedělá.

Problém ale je, že zatímco u animované podoby běžný divák řekne: „To je pro děti“ a odpustí tomu kdeco, u hrané už je situace jiná. Tam, když se něco přežene, tak se to přehlíží hůře. Je hodně těžké natočit něco, co neurazí fanoušky, ale současně osloví i nezasažené diváky. A režisér James Wong (Nezvratný osud, Nezvratný osud 3 nebo Jedinečný) se snažil hodně, i když párkrát uklouzl.

Drangoball: Evoluce je hodně podobný kreslené sérii, ale nemá tolik času, aby nás seznamoval s mytologií a postavami, takže v necelé hodince a půl se objevují (pro mnohé) podivné bytosti, hlavní hrdina v mžiku používá mystické Ki, z křehké krásky se stane nekompromisní mlátička. Je toho hodně, na co si musí divák zvyknout. Pokud to zvládne, film se mu odvděčí uvolněnou zábavou, pokud ne, pak bude Dragonball považovat za nepovedené „béčko“.

Příběh není vlastně nijak složitý, ale někdy může působit trošku uspěchaně, protože je na vás „házeno“ jedno jméno za druhým. Ve zkratce jde ale o to, že zemi chce zotročit vesmírný bůh Piccolo (James Masters) a jediné, co ho může zastavit je sedm magických Dragonballů. Ty jsou, ale skryty různě po světě a Piccolova pravá ruka Mai (Eriko Tamura) po nich velmi nekompromisně (likviduje každého, kdo se jí postaví do cesty) pase.

Čerstvě osmnáctiletý Goku (Justin Chatwin), vědkyně Bulma (Emmy Rossum), mistr Roshi (Yun-Fat Chow) a zlodějíček Yamcha (Joon Park) musí najít Dragonbally první a zastavit Piccola, aby nezničil svět.

Jen v počátečních minutách je tempo trošku pomalejší, ale po pár chvilkách už si film nabere na rychlosti. Dočkáte se soubojů (mimochodem, choreograficky dost dobře zvládnutých), humoru, přestřelek a honiček. Je tu samozřejmě i romantická linie, kdy Goku snaží oslnit krásnou Chi Chi (Jamie Chung), která je mimochodem stejně dobrá bojovnice, jako on.

Obsazení je opravdu sympatické, Justin Chatwin sice hraje o devět let mladšího člověka, než je sám, ale zvládá to dobře, o Yun-Fat Chowovi se říká, že tentokráte přehrává až moc, ale mistr Roshi je dost extravagantní i v kreslené podobě, Emmy Rossum je roztomilá a Jamie Chung je jedním slovem nádherná.

Efekty také nejsou vůbec špatné a to rozpočet asi nebyl zrovna vysoký. Finále samo o sobě je opravdu moc pěkně odvedené a dostatečně frenetické, aby vás strhlo. Milé je, že se film prostě nebere vážně, což ale mnozí „profesionálové“ nepochopili a tak Dragonball: Evoluce prostě odstřelili.

Já říkám, že jde o hodně zajímavou podívanou, která není mistrovským dílem, ale jako hodně svižná divoká strhující zábavná jízda se sympatickým obsazením funguje na jedničku.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: James Wong
Hrají: Justin Chatwin, Yun-Fat Chow, Emmy Rossum, Jamie Chung, James Masters, Joon Park, Eriko Tamura, Randall Duk Kim, Ernie Hudson, Jon Valera

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny