Dneska je čtvrtek, 28.03.2024, svátek má Soňa, venku je 10°C, 99 online
TV 18:03:36

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2012
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
20992x
Přidáno:
22.10.2012
Autor:
Chen
 

Hunger Games

obal

Hunger Games se v USA staly velkým hitem. Vlastně celosvětovým, protože vydělaly více než 686 milionů dolarů, což už je velmi slušná suma. Navíc při rozpočtu 78 milionů dolarů.

Kromě toho, američtí kritici pěli chválu a ne malou. Pozitivní přijetí se tak film dočkal jak od kritiků, tak ze strany diváků. Musí tak zákonitě jít o povedený projekt. Nebo snad ne?

Upřímně, osobně nesdílím jejich nadšení. Možná je to částečně způsobeno faktem, že film na mě působil jako mírnější verze japonské kultovní podívané Battle Royale, možná tím, že na mě nezabralo ždímání emocí v americkém stylu. Prostě nemohu říct, že by mě Hunger Games oslnily.

Nejsou špatným filmem, ale vynášet je do filmových nebes, to se mi také nezdá úplně vhodné. Hunger Games totiž vždy nefungují, jak by měly a potýkají se s pár nedotaženostmi, které celkový dojem kazí.

Film je adaptací stejnojmenné knihy Suzanne Collins, která si trvá na tom, že její dílo není inspirované zmíněným Battle Royale, ale tak či tak, oba projekty jsou si dost podobné. Oba jsou zasazené do budoucnosti, ve které je pořádek udržován skrze klání, ve kterém je skupina mladých lidí nahnaná do „přírodní“ arény, kde musejí bojovat na život a na smrt.

Samozřejmě detaily se liší. V Hunger Games je to dvacet čtyři dětí ve věku od dvanácti do osmnácti, vždy chlapec a dívka z jedné z dvanácti oblastí, do kterých je země rozdělena (v Battle Royale to byla jedna vylosovaná školní třída).

Hlavní hrdinkou Hunger Games je Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence), která zastupuje, společně s Peetou Mellarkem (Josh Hutcherson), oblast dvanáct.

Více než dvouhodinový film je rozdělen do dvou částí. Ta první se věnuje zmíněné dvojici a její přípravě na turnaj, ta druhá se zaměřuje na jejich počínání během klání. A první polovina filmu je poněkud zdlouhavá a místy i malinko nudná.

Paradoxně, i když je na to dost času, se ani pořádně neseznámíme s většinou jejich soupeřů (více pozornost je věnováno jen zlomku z nich), ale máme možnost sledovat depilaci hlavní hrdinky, její zadumané pohledy a zmatenost z toho, co se děje a podobné výjevy.

Některé jsou zajímavé, některé až tolik ne a určitě by nebylo od věci více se zaměřit na jednotlivé účastníky Hladových her. Bylo by tak jednoduší si k nim vytvořit vztah a ne je vnímat jen jako „bezejmenné ovečky“ určené na porážku.

Jestli ale očekáváte, že po startu soutěže se dočkáte propracované vizuální podívané, tak vás asi trošku zklamu. Hned na počátku je ve zběsilém tempu zlikvidována velká část účastníků. Na jedné straně vás asi zamrazí ve chvílích, kdy jsou zabíjeni malí caparti, na té druhé to ovšem nemá až takový dopad, protože vlastně ani neznáte jejich jména a stěží si vybavíte, že jste je předtím viděli.

Nutno ale přiznat, že tvůrci nejsou až tak útlocitní, jak by se dalo čekat (s přístupností od třinácti let jr obtížné nabídnout extra krvavé momenty) a některé skony vypadají docela brutálně, ale přesto film postrádá určitou syrovost a neuhlazenost, která by vedla k tomu, že by měl větší dopad.

Pokud má být projekt kritikou televizní tvorby, respektive diváka, který se stává odolnější a odolnější vůči obrazům reálného násilí, případně toho, kam jsou ochotni tvůrci zajít, aby pobavili člověka u obrazovky, pak by měly být Hunger Games naléhavější a intenzivnější.

Nejde o to, že by násilí muselo být více brutální, ale kdyby mu chybělo ono hollywoodské pozlátko, bylo by to asi lepší. A pokud jde o emoce, není zrovna originální cestou k jejich vyvolání to, když hlavní hrdinka svírá v rukou umírající dívenku, které zpívá písničku. Působí to poněkud lacině a prvoplánovitě. Stejně jako milostná zápletka, která je poněkud „telenovelovitá“.

Jak chce film docílit toho, že publikum přijme jeho myšlenku a varováním před tím, kterým směrem se ubírá současný svět, když je film občas sází na dnes běžné postupy a klišé, které vidíme v každém druhém projektu na stříbrném plátně?

Není těžké pochopit, co je hlavní idea knihy, potažmo filmu, ale pokud by byly Hunger Games méně „vypulírované“ a uhlazené a vyhnuly se spoustě „povinných“ aspektů hollywoodských trháků, dopadlo by to mnohem lépe.

Nezbývá, než doporučit Battle Royale. Tak má vypadat rázná kritika společnosti – drsná, surová i syrová a nelámající si hlavu s tím, což je politicky korektní a co divák očekává. Hunger Games jsou v tomto případě na půl cesty. Nejsou dostatečně svižné, aby obstály jako zábavný blockbuster a současně jim chybí odvaha, která by z nich dělala fungující kritiku směřování společnosti.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Gary Ross
Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi, Kalia Prescott, Donald Sutherland, Isabelle Fuhrman, Paula Malcomson, Toby Jones, Lenny Kravitz,

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny